A – ANTONIN
Chopin w barwach jesieni
Wieś w południowej części województwa wielkopolskiego licząca zaledwie ok. 500 mieszkańców. Nazwa miejscowości wywodzi się od imienia jego właściciela – księcia Antoniego Radziwiłła. Kazał on wybudować tu Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów. Pałac powstał zgodnie z projektem na planie rzutu ośmiokąta.
Klasycystyczna budowla tak naprawdę stanowiła letnią rezydencję dla księcia Antoniego i jego rodziny. Zabytek odwiedziliśmy jesienią ubiegłego roku.
Wewnątrz drewnianej konstrukcji wizytujemy Salę Myśliwską, zwaną również Kominkową. Wzniesiono tu dorycką kolumnę. Moją uwagę zwróciły liczne trofea myśliwskie zdobiące kolumnę.
Wokół pierwszej i drugiej kondygnacji znajdują się galerie. Stąd mamy ciekawą perspektywę na Salę Myśliwską, która pełni funkcję restauracji.
W skrzydłach pałacu znajdują się pokoje gościnne. Książę Antoni Radziwiłł był miłośnikiem muzyki, kompozytorem i wiolonczelistą. Przyjaźnił się z Beethovenem i Fryderykiem Chopinem. Nasz najwybitniejszy kompozytor gościł w Antoninie dwukrotnie. Udzielał lekcji księżniczce Wandzie Radziwiłłównie. Co roku w Antoninie odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”. W Antoninie organizowane są również bale sylwestrowe z udziałem artystów operetkowych. Pałac otacza park w stylu angielskim. Znajdujemy tu pomnik Fryderyka Chopina.
Ścieżki i szlaki turystyczne prowadzą nas do obszaru leśnego rezerwatu przyrody „Wydymacz”, który z kolei zajmuje peryferie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy.
W zabagnionej dolinie rezerwatu ścisłej ochronie podlega bogaty drzewostan. Klon, jesion, dąb,olcha, wiąz – to tylko niektóre przykłady zespołu łęgu jesionowo-olszowego. Staw „Wydymacz” natomiast cieszy się dużym zainteresowaniem wśród ornitologów. We wsi warto zwrócić uwagę również na neoromański kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej, który zbudowano pierwotnie jako kaplicę grobową dla Radziwiłłów.