A – AUGUSTÓW
Tu się odpoczywa
Miasto w północno–wschodniej Polsce, w województwie podlaskim (30 tys. mieszkańców). Idealne miejsce na wypoczynek. Augustów otacza aż 7 jezior.
Z północy, południa oraz wschodu miasto przylega do ogromnej Puszczy Augustowskiej. Miejscowość znana jest przede wszystkim z Kanału Augustowskiego, zbudowanego w XIX wieku, łączącego dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, w celu ominięcia opłat celnych przez Prusy. Długość kanału wynosi 101 km (80% w Polsce). Kanał tworzą rzeki: Netta, Klonownica (najkrótsza rzeka świata), Czarna Hańcza, jeziora augustowskie oraz 18 śluz umożliwiających pokonywanie różnic poziomu wody. Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się śluza Przewięź, którą pokonują statki Żeglugi Augustowskiej.
Rejs stateczkiem to chwila wytchnienia dla duszy. Zielony kolor lasów scalony z błękitem jezior wywołuje spokój i odprężenie. Jeśli do tego dodamy Augustowskie Królewskie piwo mamy pełnię szczęścia
Po przepłynięciu przez Przewięź stateczek cumuje w Studzienicznej, na malowniczym półwyspie jeziora Studzienicznego, gdzie znajduje się urokliwe XIX w. Sanktuarium Maryjne.
My odpoczywaliśmy nad Jeziorem Białym. Stąd wyruszyliśmy rowerami wokół jezior. Na północnym brzegu Jeziora Białego, na półwyspie Ostry Róg, znaleźliśmy kameralną plażę, gdzie mogliśmy zregenerować siły przed dalszą jazdą.
Najwięcej turystów wypoczywa nad jeziorem Necko, najlepiej zagospodarowanym na potrzeby rekreacyjne. Znajduje się tu plaża z wyciągiem nart wodnych. Molo Radiowej Trójki (drugie w Polsce, po Sopocie) stanowi świetną platformę widokową. Nieopodal znajduje się ciekawy park linowy – Lemur Park Augustów. Nie mogłem być gorszy od moich synów i po raz pierwszy spróbowałem swoich sił przemierzając zieloną trasę. Nie było łatwo…
U zbiegu Netty do jeziora Necko znajduje się Sanatorium Uzdrowiskowe w zabytkowym „Pałacu na Wodzie”.
Na jeziorze Rospuda z kolei godnym uwagi jest malowniczy półwysep z rzeźbą „Gołej Zośki”. Na temat dziewczyny krąży mnóstwo legend i zabobonów. Powiadają, że dotknięcie pośladków Zośki przyniesie szczęście w miłości… W samym centrum warto pospacerować po rynku, w środku którego znajduje się kolumna Zygmunta II Augusta. Należy też zajrzeć do eklektycznej Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Nie można ominąć legendarnego „Albatrosa”. Restauracja znana z wyjątkowych dancingów została uwieczniona w piosence „Beata z Albatrosa”. Przed wejściem do lokalu znajduje się ławeczka z tytułową Beatą.
Na przełomie lipca i sierpnia na rzece Netta odbywają się Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym. Mnóstwo dobrej zabawy gwarantowane Czyste powietrze, nieskażona natura, ogrom lasów i malownicze jeziora – tu się odpoczywa.