B – BAD ISCHL
Cesarskie uzdrowisko
Austriackie uzdrowisko w kraju związkowym Górna Austria (14 tys. mieszkańców). Bad Ischl znajduje się w sercu pojezierza Salzkammergut, nieopodal granicy ze Styrią i Krajem Salzburskim w widłach dwóch rzek: Traun (prawy dopływ Dunaju) oraz wpływającą w granicach miasta do Traun rzeką Ischl.
Człon „ischl” pochodzi z języka celtyckiego i oznacza chłodną wodę. Miasteczko leży zaledwie 20 kilometrów na północ od przepięknego Hallstatt, który bije rekordy popularności, zwłaszcza wśród turystów z Azji (https://www.radekfogel.pl/h/hallstatt/). Hallstatt kojarzy się z wydobyciem soli. W Bad Ischl „białego złota” również nie brakuje. Tutaj sól służy jednak innym celom. Głównym powodem dla którego od dwóch wieków przyjeżdżają do Bad Ischl turyści jest szeroka gama kuracji zdrowotnych. 200 lat temu powstały tu pierwsze łaźnie solankowe. Kilka lat później Bad Ischl stał się popularnym kurortem.
Sławę uzyskał dzięki wizytom rodziny cesarskiej. Najpierw arcyksiężna Zofia wyleczyła się tu z bezpłodności (po wizycie w uzdrowisku jedenaście razy zachodziła w ciążę 🙂). Najstarszy syn Zofii Franciszek Józef po raz pierwszy zauroczył się w swojej wybrance Sisi właśnie w Bad Ischl.
W prezencie ślubnym matka podarowała młodej parze cesarską willę. Kaiserwilla stałą się letnią rezydencją cesarską. Franciszek Józef przyjeżdżał tu każdego roku. Tu też wypowiedział wojnę Serbii, co w konsekwencji doprowadziło do wybuchu I wojny światowej. W parku nieopodal cesarskiej willi znajduje się herbaciarnia cesarzowej Elżbiety. Urządzono w niej Muzeum Fotografii. W drugiej połowie XIX w. Bad Ischl stał się renomowanym europejskim uzdrowiskiem.
Splendoru dodały wizyty w kurorcie znanych kompozytorów i pisarzy. W miasteczku wizytowali m. in. Bruckner, Strauss, Brahms, Twain, czy Lehar. Ten ostatni większość życia spędził właśnie w Bad Ischl. W domu Lehara urządzono muzeum kompozytora. Bad Ischl odwiedziłem w drodze do Hallstatt. Spacerując po historycznym centrum trudno nie zwrócić uwagi na szereg kolorowych kamienic.
Duża część z nich pochodzi z epoki wilhelmińskiej. Najciekawiej prezentuje się dawny hotel pocztowy z XIX w. Dzisiaj pełni funkcję prywatnego apartamentowca.
Uwagę skupia również niebieska fasada ratusza. Najciekawszym zabytkiem sakralnym jest kościół św. Mikołaja z XIV w., który jednak został zburzony w XVIII w. Zachowano jedynie wieżę kościelną. Świątynię zbudowano od postaw.
Klasycystyczny wygląd budynku łaźni zdrojowych stanowi ważny cel wizyty w miasteczku.
Kuracjusze odwiedzają pijalnię wód mineralnych (Trinkhalle), spacerują po urokliwym parku zdrojowym (kurpark). Na wprost wejścia do parku znajduje się budynek teatru oraz centrum kongresowego.
Mnie osobiście jednak najbardziej pozytywnie nastroił spacer promenadą wzdłuż rzeki Traun.
Będąc w Bad Ischl warto wstąpić do pracowni kapeluszy Franza Bittnera. Wzorowane na myśliwskim nakryciu głowy Franciszka Józefa kapelusze to popularne pamiątki z wizyty w malowniczym cesarskim uzdrowisku Bad Ischl.