B – BARDO
Miasto cudów… i pontonów
Małe dolnośląskie miasteczko stanowiące symboliczną bramę Kotliny Kłodzkiej (2,5 tys. mieszkańców). Bardo jest urokliwie zlokalizowane w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej. Większość turystów mknie ruchliwą drogą DK 8 prowadzącą z Wrocławia w głąb kotliny, gdzie czeka na nich mnóstwo atrakcji w popularnych uzdrowiskach i otaczających ją pasmach górskich. Bardo jednak najczęściej tylko podziwiają w kilka chwil z okien samochodu. Znam również te uczucie. Na szczęście kilka razy zatrzymałem się w tym interesującym, ale też nieco sennym miasteczku. Naprawdę warto. Powodów jest co najmniej kilka. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przyciąga pielgrzymów do słynącej z cudów figurki Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
To prawdopodobnie najstarsza drewniana figurka sakralna wyrzeźbiona z drewna lipowego. Datuje się ją na początek XI w. Wykonał ją młodzieniec, któremu ukazała się Matka Boska. Przetrwała pożary, powodzie, wojny husyckie, grabieże francuskich żołnierzy. Nie dziwi zatem fakt, że w Bardzie rozwinął się kult maryjny. W 2008 r. za sprawą Benedykta XVI sanktuarium podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. Wewnątrz barokowej świątyni zwracamy uwagę na obrazy Michała Willmanna. W krypcie pod bazyliką znajduje się ruchoma szopka. Na Bardzkiej Górze (593 m n.p.m.) wzniesiono Kaplicę Matki Boskiej Płaczącej. Prowadzi tam Droga Krzyżowa z mniejszymi kapliczkami i źródłem Maryi, któremu przypisuje się właściwości lecznicze. Warto powędrować nieco dalej, do punktu widokowego, zwanego Obrywem Bardzkim. Po obfitych opadach deszczu Nysa Kłodzka podmyła Bardzką Górę doprowadzając do powstania osuwiska. Szczęśliwie wielka woda ominęła miasto. Zgodnie z legendą Bardo ocalało dzięki modlitwom zakonnika Mateusza przed cudowną figurką. Dzisiaj obryw skalny to miejsce z najpiękniejszą panoramą na miasto. Spacer po centrum to taka urokliwa historyczna podróż w czasie. Trzeba jednak uczciwie zauważyć, że wiele pięknych kamienic wymaga remontu i to natychmiastowego.
Najciekawiej prezentuje się jednak gotycki kamienny most z figurą św. Jana Nepomucena z XVI w. na Nysie Kłodzkiej.
Spacerując po miasteczku koniecznie należy wstąpić po rewelacyjne pierniki do Bardzkie Pierniki Fabryka Magdalena Topolanek. Bajkowy wystrój i przepyszne pierniki to doskonałe połączenie 🙂
Od kilku lat niewątpliwą atrakcją Barda jest spływ pontonowy. Malownicza, niespełna 15 km trasa spływu przebiega przez Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej.
Według wielu to jeden z najpiękniejszych odcinków dla wodniaków w naszym kraju. Trasa do Barda obejmuje pięć meandrów w pradawnej dolinie z kolorowymi łąkami i wysokimi skałami. Łagodny nurt rzeki i ciekawa okolica pozwalają połączyć przygodę z głębokim relaksem.
Jeśli do tego dodamy profesjonalizm organizatora – ski-raft.pl mamy doskonały produkt. Wrześniowy sobotni poranek rozpoczęliśmy w dobrych humorach. Z upływem czasu było tylko lepiej. Przyjechaliśmy do Ławicy. Tu w eklektycznym pałacu znajduje się siedziba organizatora spływów.
Oferta firmy to nie tylko spływy. Paintball, glamping, czy gra terenowa Folwark Szyfrów to propozycje godne zastanowienia. Spływ do Barda był naszym priorytetem. Ciuchcią turystyczną Bardolinką podjechaliśmy do przystani. Każdy z uczestników otrzymał pagaje. No i zaczęło się „pagajowanie”. Łatwo, przyjemnie i bezpiecznie. I tak aż do kamiennego mostu w Bardzie.
Dobra zabawa gwarantowana 🙂