C – CHEŁM
Kredowe imperium
Miasto w woj. lubelskim (65 tys. mieszkańców) położone w bliskiej odległości od granicy z Ukrainą oraz Białorusią. Chełm wyróżnia się bogatą historią na styku trzech kultur: polskiej, ruskiej i żydowskiej.
Największą atrakcję stanowią podziemia kredowe. Kredę zaczęto wydobywać tu już w XIII w. Zanim stała się ona atrybutem szkolnej tablicy, wykorzystywano ją w budownictwie, ceramice, czy przemyśle farbiarskim. W czasie II wojny światowej w tunelach i komorach kopalnianych ukrywali się Żydzi i partyzanci. Wielowiekowa eksploatacja spowodowała jednak zapadanie się miejskich gruntów. Ze względu na podłoże kredowe w Chełmie powstały tylko dwa budynki powyżej 5 pięter – szpital i hotel. Dzisiaj podłoże jest zabezpieczone. W liczącym ok. 40 km labiryncie korytarzy, na potrzeby odwiedzających przygotowano 2 km trasy turystycznej, która jest częścią szlaku „kredą pisanego” po ziemi chełmskiej.
Na trasie napotkamy ekspozycje dotyczące historii miasta, górnictwa kredy. Możemy natknąć się też na władcę podziemnych korytarzy – ducha Bielucha
W Chełmie na szczególną uwagę zasługują dwa obiekty sakralne: późnobarokowy kościół Rozesłania św. Apostołów oraz Bazylika Narodzenia NMP.
Bazylika znajduje się na wzgórzu, zwanym Górką chełmską. Ponad szczyt Góry usypano kolejne wzniesienie tzw. „Wysoką górkę” ok. 15 m. wysokości. Dawniej znajdowało się tutaj wczesnośredniowieczne grodzisko. Z tego miejsca rozpościera się ciekawa panorama na miasto.
Wchodząc na szczyt w sobotni poranek nie spotkaliśmy nikogo. Można odnieść wrażenie, że miasto jest nieco ospałe.
Po zwiedzaniu udaliśmy się na posiłek. Miało być jakieś kresowe jedzonko, ale brak czasu spowodował, że wybór padł na pizzę. Restauracja KOZAK – to była dobra decyzja. Kredowe miasto na styku kultur z pewnością kryje wiele niespodzianek i tajemnic.