Ć – ĆMIELÓW
Cuda z porcelany
Niewielkie miasteczko (3 tys. mieszkańców) usytuowane we wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Ze względu na świetnie prosperującą fabrykę porcelany oraz Żywe Muzeum Porcelany, Ćmielów nazywany jest „polską Miśnią”.
Fabryka należy do najstarszych w Polsce. Funkcjonuje już ponad 200 lat. Najpierw powstała manufaktura produkująca garnki gliniane oraz fajans, czyli rodzaj ceramiki pochodzący z zanieczyszczonej skały osadowej – kaolinu. Wyroby, wśród których oprócz tradycyjnej porcelany, możemy znaleźć unikatowe figurki, wazony, dekoracje, lampy, dewocjonalia i inne precjoza, sprzedają się z powodzeniem na całym świecie.
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie – Fabryka Porcelany A S Ćmielów zajęło drugie miejsce w plebiscycie National Geographic siedmiu nowych cudów Polski w 2015 r. Muzeum organizuje interesujące warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych.
Po zwiedzaniu pożądany byłby relaks z wyśmienitą kawą w kawiarni „Leżąca Kotka”, gdzie możemy wyniuchać najdroższą kawę świata – Kopi Luwak. Ciekawą propozycją wydaje się również Małpi Likier z Ćmielowa, podawany w czekoladowych kieliszkach.
W samym miasteczku warto zwrócić uwagę na XVIII w. figurę św. Floriana oraz kościół Wniebowzięcia NMP.
Szkoda jedynie, że ruiny dawnego zamku niszczeją i raczej odstraszają turystów. Przez Ćmielów przejeżdżałem dwukrotnie… i pluję sobie w brodę, że nigdy nie starczyło czasu na zwiedzenie Żywego Muzeum Porcelany. Cóż, do trzech razy sztuka. Zabiorę tam żonę Obiecałem. Jednakowoż za porcelanowe fanaberie mojej Lubej nie odpowiadam finansowo