Ć – ĆMIELÓW
Cuda z porcelany
Niewielkie miasteczko (3 tys. mieszkańców) usytuowane we wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Mówiąc Ćmielów myślisz porcelana 🙂
Ze względu na świetnie prosperującą fabrykę porcelany oraz Żywe Muzeum Porcelany, Ćmielów nazywany jest „polską Miśnią”.
Fabryka należy do najstarszych w Polsce. Funkcjonuje już ponad 200 lat. Najpierw powstała manufaktura produkująca garnki gliniane oraz fajans, czyli rodzaj ceramiki pochodzący z zanieczyszczonej skały osadowej – kaolinu.
Wyroby, wśród których oprócz tradycyjnej porcelany, możemy znaleźć unikatowe figurki, wazony, dekoracje, lampy, dewocjonalia i inne precjoza, sprzedają się z powodzeniem na całym świecie.
Pani przewodnik z pasją opowiada historię fabryki, procesy wypalania figurek w piecu. Podpatrujemy również malarkę, która ręcznie maluje przeróżne porcelanowe skarby.
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie – Fabryka Porcelany A S Ćmielów zajęło drugie miejsce w plebiscycie National Geographic siedmiu nowych cudów Polski w 2015 r. Muzeum organizuje interesujące warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych. W ramach warsztatów Iza wykonała porcelanową różę.
W Muzeum podziwiamy również kolekcję Adama Spały: „Piękne małpy Europy” oraz obrazy Lubomira Tomaszewskiego. Ciekawi nas też bogata kolekcja historyczna dawnych wyrobów porcelanowych.
Po zwiedzaniu pożądany byłby relaks z wyśmienitą kawą w kawiarni „Leżąca Kotka”, gdzie możemy wyniuchać najdroższą kawę świata – Kopi Luwak. Ciekawą propozycją wydaje się również Małpi Likier z Ćmielowa, podawany w czekoladowych kieliszkach. My jednak ruszamy w miasto…
Ćmielowski Rynek po rewitalizacji zyskał nowy, fantastyczny wygląd. Skoro Ćmielów z porcelany słynie, to i główny plac miejski przebudowano inspirując się kolekcją Empire, która powstała na zamówienie prezydenta Mościckiego. Byliśmy pod wrażeniem wyjątkowych ławek wykonanych w kształcie filiżanek oraz fontanny wzorowanej na porcelanowy imbryk.
W samym miasteczku warto zwrócić uwagę na kościół Wniebowzięcia NMP, który w XVI w. po gruntownym remoncie otrzymał renesansowy wystrój.
Ćmielów z całą pewnością wart jest zobaczenia. Wizyta w tym miasteczku pozytywnie zaskoczy również tych, którzy nie są zafascynowani porcelanowymi dziełami sztuki…