C – CZESKI RAJ
Pocztówkowe krajobrazy
Malowniczy region turystyczny w północnych Czechach. Ta niezwykła kraina pełna wyjątkowych form skalnych, historycznych zamków i urokliwych miasteczek znajduje się zaledwie w perspektywie godziny jazdy samochodem od Szklarskiej Poręby, czy też 1,5 godziny od Kudowy-Zdroju, między miastami: Mladá Boleslav – Jiczyn – Nová Paka – Železny Brod – Turnov. Liczący ok. 1400 km² Czeski Raj to też najstarszy obszar chronionego krajobrazu w Czechach. Malownicze krajobrazy sprawiły, że region nazwano „Czeskim Rajem”. Wszystko za sprawą poetów i literatów, którzy właśnie tu czerpali natchnienie w XIX w. Symbolem regionu jest zamek Trosky, a właściwie jego ruiny, które majestatycznie górują nad okolicą.
Zamek zbudowano w XIV w. na dwóch bazaltowych skałach powulkanicznych. W czasie wojen husyckich stanowił podporę dla katolików. Po wojnie trzydziestoletniej popadł w ruinę.
Już z daleka zauważyliśmy dwie charakterystyczne wieże zamkowe. Baba mierzy 47 metrów wysokości. To zgodnie z legendą teściowa. Wyższa, licząca 57 metrów Panna, to z kolei jej synowa. Panna to też najwyższy punkt zamku – 514 m n.p.m.
Pogoda nam sprzyjała. Masywne dwumetrowe mury prowadzą od jednej wieży do drugiej.
Przed dziedzińcem napotykamy sokolników z pięknymi ptakami drapieżnymi.
Z perspektywy wieży dostrzegamy je w locie. Widoki zapierają dech w piersiach.
Nieopodal zamku znajduje się miasteczko Jičín, znane z perypetii Rozbójnika Rumcajsa, z pięknym, kolorowym rynkiem, Bramą Valdicką i rezydencją Albrechta von Wallensteina. Jičín to jednak temat na odrębną historię (https://www.radekfogel.pl/j/jicin/). Najbardziej w Czeskim Raju urzekł mnie jednak rezerwat Prachovské skály.
Niesamowite skalne miasto od niemal stu lat stanowi rezerwat przyrody. Turyści eksplorowali skalne formacje, głównie z piaskowca, oczywiście dużo wcześniej. Kamienne wieże, wieżyczki, iglice, schody, wąskie szczeliny – wszystko tworzy wyjątkową scenerię.
Dostrzegło to też wielu filmowców. Tu kręcono sceny do „Hellboya“, „Mgły Avalonu“, czy „Trzech muszkieterów“. Spotykamy zdecydowanie mniej turystów niż w popularnym przygranicznym Adršpach – https://www.radekfogel.pl/a/adrspach/. Wprawdzie jest już po sezonie, ale ruch turystyczny jest niewielki. Odnoszę wrażenie, jakbym przeniósł się do świata fantasy.
Dostępne są dwie trasy: zielona 3,5 km długości oraz liczący 1,5 km szlak żółty. To nie była pierwsza, ani ostatnia zaplanowana atrakcja tego dnia w Czeskim Raju. Wybraliśmy zatem krótszy odcinek. Po kilku minutach wędrówki zaczynamy wspinaczkę schodami. Prześlizgujemy się przez „Mysią Dziurę“. Z dużym plecakiem nie przejdziesz 🙂
Kolejną atrakcję stanowi „Korytarz Cesarski“. Nazwano go tak na cześć Franciszka I, którego tędy niesiono podczas wizyty w Jičínie w XIX w. Spacer nastraja bardzo pozytywnie. Na górnych platformach jest cały szereg punktów widokowych. Magiczna perspektywa.
Drugim skalnym miastem w Czeskim Raju jest Hruboskalsko. Miejsce cieszy się jeszcze większym powodzeniem niż Prachovské skály. Tutaj również znajduje się wąski odcinek zwany Mysią Dizurą. Przesmyk liczy aż 65 metrów. Skalne formacje rozrzucone są w gęstym lesie. Mariańska Vyhlidka to najpopularniejszy punkt widokowy. Warto z tego miejsca przespacerować się do średniowiecznego zamku Hruba Skala. Zamek malowniczo jest usytuowany na wzniosłych piaskowcach. Obiekt jednak głównie nastawiony jest na działalność hotelową. 5,5 km na północny zachód znajduje się zamek Valdštejn. Warownie łączy czerwony szlak, zwany Złotą Ścieżką Czeskiego Raju. Ten gotycki zamek również osadzony jest na skałach. Warto zwrócić uwagę również na rezydencję jednego z najstarszych rodów szlacheckich w Czechach – Kińskich, czyli zamek Kost. Wyjątkową atrakcję stanowi Bożkowska Jaskinia Dolomitowa z największym podziemnym jeziorem w Republice Czeskiej. Usytuowana jest wprawdzie nieco na północ od głównych atrakcji Czeskiego Raju, ale z pewnością warto tam zajrzeć. Czeski Raj od strony zachodniej zamyka miejscowość Mladá Boleslav. Tu znajduje się nie lada gratka dla fanów motoryzacji – Muzeum Škody. Czeski Raj to przede wszystkim jednak całe mnóstwo walorów przyrodniczych.
Czescy poeci nie mogli się przecież pomylić nadając nazwę tej przepięknej krainie.