G – GÖRLITZ
Po zachodniej stronie Nysy Łużyckiej
Najdalej na wschód wysunięte miasto Niemiec (55 tys. mieszkańców). Do zakończenia II wojny światowej położone nad Nysą Łużycką saksońskie Görlitz wspólnie z polskim Zgorzelcem stanowiło jeden zespół miejski. Po konferencji w Poczdamie zostało przedzielone Nysą Łużycką. Miasto uniknęło zniszczeń wojennych. Szacuje się, że znajduje się tu ok. 4 tyś. zabytków. Uwzględniając liczbę mieszkańców to bardzo znacząca wartość. Z tego też powodu niektórzy uważają Görlitz za najpiękniejsze miasto Niemiec.
Moim zdaniem trochę na wyrost. Nie ulega jednak wątpliwości, że miasto jest godne uwagi. Przepiękna miejska zabudowa kontrastuje nieco ze starymi wymagającymi renowacji budynkami po polskiej stronie rzeki.
Jeszcze kilka lat temu różnice w miejskiej estetyce Görlitz i Zgorzelca były bardzo widoczne. Oczywiście wszelkie porównanie opierają się o kwestię zasobności portfela. Na szczęście dysproporcje coraz bardziej się zacierają. Od ćwierć wieku miasta ściśle współpracują w ramach projektu w Europa-Miasto Görlitz i Zgorzelec.
Dotarliśmy tu przez Most Staromiejski.
Już spacerując w Zgorzelcu malowniczym Bulwarem Greckim dostrzegliśmy okazałą budowlę kościoła św. Piotra i Pawła w Görlitz.
Ta późnogotycka świątynia z XV w. została zbudowana w miejscu dawnej bazyliki romańskiej. W XIX w. wzniesiono wysokie na ponad 80 metrów strzeliste wieże. Dzisiaj to największy halowy kościół w Saksonii. W środku zwracamy uwagę na organy, które potrafią naśladować odgłosy ptaków. Tuż obok znajduje się najstarszy budynek w Görlitz – Waidhaus.
Po kilku minutach dotarliśmy do Dolnego Rynku – Untermarkt. Od razu zwróciliśmy uwagę na renesansowy Stary Ratusz z 63 metrową wieżą, na której zamontowano piękny zegar wskazujący fazy księżyca.
W bliskim sąsiedztwie znajduje się Nowy Ratusz, zbudowany na początku XX w. w stylu neorenesansowym.
Najbardziej spodobał nam się jednak budynek Schönhof.
W tej malowniczej renesansowej kamienicy ma swoją siedzibę Muzeum Śląskie. Schönhof kojarzyłem również jako tło jednej ze scen znakomitego filmu „Grand Budapest hotel”. W mieście nakręcono sceny do wielu innych produkcji: m. in. „Bękarty wojny”. Na Dolnym Rynku warto zwrócić uwagę również na fontannę Neptuna, dawną Wagę Miejską oraz Aptekę Ratuszową z bardzo intrygującym dachem. Koniecznie należy zatrzymać się przy portalu zwanym Łukiem Szeptów. Ze względu na świetną akustykę wypowiedziane słowa z jednej strony łuku są słyszane po drugiej stronie.
Przy Rynku Górnym (Obermarkt) dominuje barok. Od razu dostrzegliśmy znajdującą się na końcu placu 51 metrową wieżę Reichenbacher Turm.
200 metrów na południe od Obermarkt usytuowana jest Gruba Wieża (Dicker Turm). Nazwa tej białej obronnej budowli nie jest przypadkowa. Grubość murów u podstawy wieży przekracza pięć metrów.
Nieopodal znajduje się ciekawa fasada centrum handlowego Kaufhaus Görlitz.
Nie udało nam się odwiedzić kilku innych ciekawych miejsc w Görlitz. Następnym razem zajrzymy z pewnością chociażby do synagogi, czy Kaplicy Grobu Świętego.