H – HAAPSALU
Estonia mniej znana
Niewielki port morski w zachodniej Estonii (10 tys. mieszkańców). Miasteczko znane jest z występowania ciepłych wód leczniczych. Bałtyckie uzdrowisko oferuje kompleks zabiegów balneologicznych. W Haapsalu można skorzystać ze zdrowotnych kąpieli solankowych oraz inhalacji. Miasteczko powstało w XIII w. Tradycje zdrojowe jednak sięgają przełomu XVIII i XIX w. Dynastia carów rosyjskiego rodu Romanowów upodobała sobie właśnie Haapsalu. Często gościł tu Aleksander II. Nie tylko zresztą dwór carski, ale cała bohema artystyczna z Petersburga przyjeżdżała do najdalej na północ zlokalizowanego kurortu Zatoki Ryskiej by zregenerować siły witalne. Wśród prominentnych gości wymienić należy słynnego rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Nad twórczością genialnego twórcy muzycznego można zastanowić się siadając na specjalnej ławeczce dedykowanej kompozytorowi. Najbardziej charakterystycznym obiektem pamiętającym czasy świetności kurortu jest Kuursaal, czyli drewniany dom zdrojowy, usytuowany przy promenadzie nadmorskiej.

Drewnianą zabudowę spotkać można również w centrum miasteczka. To w dużej mierze zasługa mniejszości szwedzkiej.

Skandynawowie zamieszkiwali Haapsalu i okolice od czasów wypraw wikingów aż do drugiej wojny światowej, kiedy za zgodą władz III Rzeszy ewakuowano ich z Estonii. Z myślą o skandynawskiej mniejszości zaprojektowano specjalne muzeum (Rannarootsi muuseum) dedykowane kulturze i historii estońskich Szwedów. W centrum nawet główny plac miejski nazwano szwedzkim rynkiem. Warto w tym miejscu wspomnieć również o Ilonii Imedemaa – regionalnym muzeum powstałym z myślą o światowej sławy ilustratorce Ilon Wikland. Wewnątrz można podziwiać ilustracje do serii książek Astrid Lingred „Dzieci z Bullerbyn”. Nieopodal znajduje się XVIII w. ratusz, pełniący rolę muzeum historycznego Haapsalu.

Zupełnie inne ciekawe muzeum poświęcone jest historii kolei w mieście. Drewniany dworzec z niegdyś najdłuższym peronem na świecie (kolumnada długości 215 metrów) wybudowano specjalnie dla rosyjskiego cara.
Warto zajrzeć także do cerkwi św. Marii Magdaleny. Pierwotnie drewniano świątynię zbudowano w XVIII w. dla żołnierzy rosyjskich. W kolejnym wieku w przebudowano cerkiew na murowaną. Budowę i wyposażenie wnętrza w dużym stopniu sfinansowano dzięki wsparciu cara Mikołaja I oraz Aleksandra II.

Najważniejszym jednak obiektem zabytkowym jest zamek biskupi. Wraz z jednonawową katedrą św. Mikołaja tworzył średniowieczny kompleks obronno-sakralny. Dzisiaj po dawnej rezydencji biskupów Ozylii pozostały głównie ruiny.
Katedrę jednak odbudowano. Fortyfikacje zostały zniszczone w XVI w. podczas wojen inflanckich o panowanie na wodach Bałtyku. Zamek prezentuje się całkiem interesująco. Z sakralną twierdzą związana jest ciekawa historyjka. Do zamku biskupiego nie miały wstępu kobiety. Pewien zakonnik jednak zakochał się w dziewczynie i sprowadził ją do zamku w męskim przebraniu. Kiedy sprawę zdemaskowano kanonika zamknięto w więzieniu, a dziewczynę zamurowano. Legenda głosi, że podczas letniej pełni księżyca w kaplicy zamkowej pojawia się postać zamurowanej dziewczyny. W lecie na zamku odbywa się festiwal muzyczny White Lady Days.

Haapsalu znane jest również z tradycji dziergania szali z owczej wełny. Szale i chusty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Stanowią świetną pamiątkę z wizyty w mieście. W pobliżu Haapsalu znajdują się największe estońskie wyspy: Sarema (zwana także Ozylią) oraz Hiuma. Warto zaplanować tam podróż promem. Haapsalu to małe miasteczko, atrakcji tu jednak nie brakuje…