H – HELSINGØR
Na zamku Hamleta
Miasto w północno wschodniej Danii na największej bałtyckiej duńskiej wyspie (45 tys. mieszkańców). Helsingør położony jest w najwęższym przesmyku cieśniny Sund.
Lokalizacja nad Sundem jest ogromnym atutem miejscowości. Po jej drugiej stronie leży bliźniacze miasto – dużo większy szwedzki Helsingborg. Między Danią a Szwecją regularnie kursuje prom. Dawniej na wodach zatoki toczyły się krwawe bitwy morskie między skandynawskimi krajami. Helsingør słynie przede wszystkim z monumentalnej warowni Kronborg.
W murach tego renesansowego zamku William Shakespeare umieścił akcję Hamleta. U Szekspira nosi nazwę Elsynor.
Mimo, że jeden z najbardziej znanych dramatów w historii światowej literatury to fikcja, ale co ciekawe pisarz nigdy jednak nie odwiedził duńskiego miasta. Prawdopodobnie zainspirował się zamkiem poznając legendarne opowieści o żeglarzach, którzy musieli wnosić opłaty za przepłynięcie cieśniny w sąsiedztwie zamku. Nad morskim klifem znajduje się symboliczny grób Hamleta i Ofelii. Tam właśnie padło uniwersalne „Być albo nie być”…
Przed naszym przyjazdem nad miastem przeszła ulewa. Źle się dzieje w państwie duńskim – pomyślałem spoglądając na ciemne chmury… Na szczęście Helsingør przywitał nas ciepłym wiosennym słońcem. Zanim przekroczyliśmy zamkowe mury spacerowaliśmy po wałach fortecznych podziwiając urokliwe wybrzeże oraz panoramę szwedzkiego Helsingborga na horyzoncie.
Na obronnych murach dostrzegamy zabytkowe armaty. Twierdza została zbudowana z polecenia urodzonego w Darłowie Eryka Pomorskiego – króla Danii, Norwegii oraz Szwecji. Z czasem warownia przekształciła się w niezwykłą renesansową rezydencję z barokowymi ornamentami.
Wystrój wnętrza jest znacznie skromniejszy. Uwagę zwracamy na historyczne freski w komnatach zamkowych oraz zamkowe sale stylizowane do epoki Szekspira.
W kazamatach pod zamkiem znajduje się pomnik legendarnego duńskiego wojownika Holgera Danske.
Zgodnie z legendą rycerz obudzi się, gdy Danii zagrozi niebezpieczeństwo. Dzisiaj forteca jest symbolem duńskiej potęgi. Od ponad dwóch wieków na zamku Kronborg organizowany jest Festiwal Szekspirowski. Oprócz zamku w Helsingør warto pospacerować brukowanymi uliczka pośród dawnej zabudowy portowej.
W pobliżu portu usytuowany jest XIII w. Ewangelicko-Augsburski kościół św. Olafa oraz średniowieczny Klasztor Karmelitów z kościołem NMP.
Po krótkim zwiedzaniu dotarliśmy do portu. Wypłynęliśmy promem na wody cieśniny Sund. Z perspektywy statku podziwialiśmy raz jeszcze monumentalną warownię Kronborg.
Dotarliśmy do Helsingborga,. O tym interesującym szwedzkim mieście więcej jednak w odrębnej opowieści.