I – ISTEBNA
Beskidzkie inspiracje
Miejscowość w Beskidzie Śląskim, w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją (5 tys. mieszkańców). Wraz z Koniakowem i Jaworzynką tworzy tzw. Trójwieś Beskidzką. Podczas gdy w sezonie turystycznym, znajdujące się po sąsiedzku Wisła oraz Ustroń przeżywają prawdziwe oblężenie turystów, Istebna emanuje względną ciszą i spokojem.
Żeby się tu dostać należy przejechać przez Przełęcz Kubalonka (758 m n.p.m.), podziwiając po drodze znakomitą panoramę na Beskidy. Na samej przełęczy znajduje się zabytkowy drewniany kościółek św. Krzyża z XVIII w. Do Istebnej warto zajrzeć zwłaszcza jesienią. W malowniczym przysiółku Bystre, na wysokości 800 m n.p.m., znajduje się chata góralska z drugiej połowy XIX w. Z dala od cywilizacji, można zapomnieć o trudach dnia codziennego. Widok niezwykle klimatycznej izby góralskiej z kominkiem przenosi nas myślami w epokę naszych dziadków.
Znakomicie spędziłem tu październikowy weekend. Kolory jesiennych liści na drzewach wyglądają inspirująco w promieniach zachodzącego słońca.
Stąd już tylko kilometr do hotelu Bahanec po czeskiej stronie. Niestety nie został wytyczony szlak turystyczny. Droga prowadzi przez gęsty las. Powrót zaplanowaliśmy okrężną drogą przez Kiczory (990 m n.p.m.).
Wieczory spędzaliśmy przy ognisku 🙂
Większy napływ turystów można zaobserwować jedynie zimą. Stoki Złotego Gronia (710 m n.p.m.) zostały świetnie zagospodarowane dla potrzeb miłośników białego szaleństwa. Działają tu wyciągi narciarskie. Na szczyt można dostać się wyciągiem krzesełkowym. Wśród ośrodków turystycznych prym wiedzie Kompleks Istebna Zagroń. Warto skorzystać tu z oferty Parku Wodnego „Olza”. Dla szukających większej adrenaliny polecam propozycje Base Camp Istebna – Park Linowy, Paintball, Rowery. W parku linowym przygotowano trasy o różnym stopniu trudności. Można także wypożyczyć rower, zagrać w paintballa, czy powspinać się na ściance wspinaczkowej.
W Istebnej znajduje się Izba Pamięci naszego wybitnego himalaisty – Jerzego Kukuczki. Godnym uwagi jest również XVIII w. kościół Dobrego Pasterza. Wewnątrz zobaczymy interesującą polichromię istebniańskich artystów – Jana Wałacha oraz Ludwika Konarzewskiego. Istebna to znakomite miejsce, żeby zregenerować siły i nabrać energii do działania