J – JAŁTA
Symbol krymskiej riwiery
Miasto na Ukrainie, w południowej części Półwyspu Krymskiego, nad Morzem Czarnym (75 tys. mieszkańców). Za czasów Związku Radzieckiego Jałta była popularnym kurortem nadmorskim. Po rozpadzie ZSRR w granicach Ukrainy. Większość ludności, nie tylko w Jałcie, ale i na całym Krymie stanowią Rosjanie. W 2014 r. Rosjanie dokonując inwazji zajęli Krym. Autonomiczna Republika Krymu po przeprowadzonym „referendum” postanowiła o przyłączeniu Krymu do Rosji. Rosja ogłosiła niepodległość Krymu i podpisała umowę z Republiką o włączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ukraina oczywiście nie uznaje tych postanowień, podobnie zresztą jak większość państw świata. W czasach radzieckich słynne kurorty nad riwierą krymską były odmieniane we wszystkich przypadkach. Jałta jest tutaj perełką, godną uwagi w sposób szczególny. W 1945 r. na przedmieściach Jałty, w Pałacu Potockich w Liwadii odbyła się konferencja jałtańska.
Tutaj Stalin, Churchill oraz Roosevelt podejmowali decyzje najwyższej wagi dotyczące kształtu powojennej Europy. Dzisiaj w Pałacu mieści się muzeum poświęcone wydarzeniom z końca II wojny światowej. W samym centrum Jałty znajduje się pomnik Lenina. Wódz rewolucji spogląda złowrogo na znajdujący się nieopodal wymysł kapitalizmu – McDonald’s.
Interesującym przykładem sztuki sakralnej jest sobór św. Aleksandra Newskiego. Bogato zdobiona cerkiew reprezentuje styl bizantyjski.
Warto zajrzeć także do cerkwi ormiańskiej oraz do Muzeum rosyjskiego dramatopisarza – Antona Czechowa.
Ciekawie prezentuje się port. Plaże jednak nie należą do szczególnie atrakcyjnych.
W Jałcie znajduje się najdłuższa w Europie linia trolejbusowa. Prowadzi ona do Symferopola i liczy 86 kilometrów.
Na przedmieściach Jałty znajduje się XVIII w. zespół pałacowo – parkowy w Massandrze. Tutaj też znajdziemy ciekawe winnice. W Massandrze produkowane są wina deserowe. Szczególnie ceniony jest Biały Muskat Czerwonego Kamienia.
Będąc w Jałcie można wykupić rejs wycieczkowy, by dopłynąć stateczkiem do jednej z najważniejszych wizytówek Krymu – Jaskółczego Gniazda. Zamek wybudowany na 40 metrowym klifie jest pierwszorzędnym symbolem krymskiej riwiery.
Warto także wybrać się w Góry Krymskie. Aj – Petri (1234 m n.p.m.), mimo że nie jest najwyższy, cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Szczyt jest doskonałym punktem widokowym. Można tu się dostać kolejką linową lub maszrutką
Jałta to z pewnością interesująca destynacja turystyczna. Problem mogą stanowić jednak antagonizmy polityczne.