K – KAZIMIERZ DOLNY
Perła w koronie malowniczych miast Polski
Miasto nad Wisłą w zachodniej części województwa lubelskiego (2,5 tys. mieszkańców). Jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. W Kazimierzu odwiedziłem kilka razy. Pamiętam dawną wizytę z rocznymi dziećmi w wózku bliźniaczym, po kazimierskich wzniesieniach i pochyłościach. To była prawdziwa eskapada
Z miasteczkiem związanych jest mnóstwo legend. Jedna z nich przypisuje założenie miasta i zamku królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Inne odwołują się do symboli miasta – koguta oraz psa.
Z racji istnienia gminy żydowskiej w Kazimierzu znane są też legendy chasydzkie. Ze względu na znakomite pejzaże Kazimierz stanowi swoistą mekkę dla artystów i twórców.
Odbywają się tu liczne plenery malarskie. Bogactwo kulturowe determinuje rozwój sztuki. Znakomita panorama na miasto rozciąga się ze Wzgórza Trzech Krzyży.
Na rynku spotkamy malarzy, muzyków, rysowników, twórców ludowych. Odbywają się tu liczne imprezy i festiwale. Największą popularnością cieszą się: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Kazimierski Festiwal Organowy, Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską, czy niezwykły festiwal muzyczny – Kazimiernikejszyn. Wśród licznych zabytków kultury na pierwszy plan wysuwa się rynek wraz z zabudową. W centralnym punkcie rynku stoi zabytkowa studnia z XIX w.
Renesansowe kamienice prezentują się niezwykle majestatycznie. Najbardziej znane to Kamienice Przybyłów – Pod Świętym Mikołajem oraz Pod Świętym Krzysztofem. Architektonicznie nawiązują do włoskiego i niderlandzkiego renesansu. Ciekawie wygląda Kamienica Celejowska, w której znajduje się Muzeum Nadwiślańskie oraz Kamienica Biała. Najważniejszym obiektem sakralnym jest renesansowy kościół farny. Należy zwrócić uwagę również na kościół św. Anny oraz położony na wzgórzu klasztor Reformatów.
Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się ruiny zamku średniowiecznego.
Warto pospacerować szlakiem kazimierskich spichlerzy. Magazyny zbożowe usytuowano wzdłuż Wisły. Niektóre spichlerze zostały zrewitalizowane (Król Kazimierz, Pod Żurawiem, Spichlerz Feuersteina, Pod Wianuszkami), inne czekają na konserwację, bądź też uległy zniszczeniu.
W rejonie Kazimierza znajdują się liczne wąwozy lessowe. Najpopularniejszym i najpiękniejszym jest wąwóz Korzeniowy Dół.
W celu ochrony walorów geologicznych utworzono Kazimierski Park Krajobrazowy. Będąc w Kazimierzu wskazane jest skorzystać z żeglugi pasażerskiej po Wiśle. Najdłuższa polska rzeka tworzy tu malowniczy przełom.
Pobyt w tym królewskim mieście zachwyca i inspiruje. Kazimierz to perła w koronie malowniczych miast Polski.