K – KRANJSKA GORA
Pocztówkowy kurort w Alpach Julijskich
Miejscowość w północno zachodniej Słowenii, w pobliżu granicy włoskiej oraz austriackiej (1,5 tys. mieszkańców). Kranjska Gora to najstarszy i jednocześnie najbardziej prestiżowy ośrodek narciarski w Słowenii.
Turyści przyjeżdżają tu głównie dla wybitnych walorów przyrodniczych oraz w celu uprawiania turystyki kwalifikowanej.
Zabytków antropogenicznych z kolei nie ma tu zbyt wiele. Znajdziemy kilka wyjątków. Jednym z nich jest drewniana kaplica z 1916 r. poświęcona rosyjskim jeńcom wojennym, którzy zginęli podczas budowania drogi łączącej Alpy Julijskie z wybrzeżem Adriatyku przez malowniczą przełęcz Vršič (1611 m n.p.m.). Kolejnym takim obiektem jest stare wiejskie gospodarstwo z XVII w. należące do bogatych rolników, przekształcone w muzeum – Dom Liznjek. Warto też zwrócić uwagę na późnogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w centrum Kranjskiej Gory. Tak naprawdę jednak zainteresowanie miejscowością wynika przede wszystkim z faktu organizacji zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w pobliskiej Planicy – pięknej alpejskiej dolinie polodowcowej.
Każdego roku odbywa się tu zakończenie sezonu w skokach narciarskich. Wydarzenie gromadzi dziesiątki tysięcy kibiców. Cały sportowy Kompleks Planica Nordic Centre obejmuje skocznię mamucią i siedem mniejszych obiektów.
Popularny „mamut” to Letalnica (dawna Velikanka, po słoweńsku Olbrzymka) – jedna z największych skoczni narciarskich na świecie (większa jest tylko w norweskim Vikersund). Kibice oglądali tu loty dłuższe niż ćwierć kilometra.
Niejednokrotnie triumfował tu Adam Małysz oraz Kamil Stoch. Skocznia robi kolosalne wrażenie. Planicę odwiedziłem kilka razy. Nigdy jednak nie miałem przyjemności podziwiać szybujących na Letalnicy najlepszych skoczków w trakcie finałowych zawodów Pucharu Świata.
Przed skoczniami znajduje się budynek centrum sportowego, w którym można zakupić pamiątki. Ciekawą atrakcję stanowi tunel aerodynamiczny oraz symulator skoków narciarskich. Między Planicą a Kranjską Gorą znajduje się godny uwagi rezerwat przyrody Zelenci. Swoje źródło ma w tym miejscu mała rzeka Sawa Dolinka, która przed miejscowością Radovljica łączy się z Sawą Bohinjką i płynie dalej do Dunaju już jako Sawa – największa rzeka Słowenii i jedna z większych na Bałkanach. Zelenci to małe turkusowe jeziorko na górskich mokradłach.
Można do niego dotrzeć dziesięciominutowym spacerem z parkingu przy głównej drodze. Spacerując drewnianą kładką przy brzegu jeziora zauważyłem delikatnie bulgoczącą taflę wody – tzw. podwodne wyrzuty wód gruntownych.
Nie tylko maleńkie gejzery zachęcają do uważnej obserwacji wodnego akwenu. Pięknie prezentują się drzewa i górskie wierzchołki w lustrzanym odbiciu jeziora, które nie zamarza zimą.
Mimo kapryśnej pogody obraz był rewelacyjny. Warto spojrzeć na rezerwat z perspektywy wieży widokowej.
Na południe od Kranjskiej Gory znajduje się większe i jeszcze bardziej interesujące jezioro Jasna.
To sztuczny zbiornik, który powstał w miejscu złączenia się potoków Velika Pišnica i Mala Pišnica.
Jezioro inspiruje i zachwyca szmaragdowym kolorem wody oraz niezwykłym zarysem linii brzegowej w kształcie serca.
Jeziora strzeże symbol Alp Julijskich – Zlatorog.
Pomnik owianego legendami nieśmiertelnego białego koziorożca przypomina, że natura dzierży prym w alpejskim krajobrazie Słowenii.
Dalej na południowy zachód jest już wspomniana przełęcz Vršič i przepiękna Dolina Soczy. Na południowy wschód z kolei rozciąga się majestatyczny Triglavski Park Narodowy z malowniczymi wodospadami, dzikimi wąwozami, bogatą fauną i florą, zachwycającymi krajobrazami oraz imponującymi górskimi wierzchołkami, wśród których dominuje Triglav (2864 m n.p.m.). To już jednak temat na zupełnie odrębną historię…