Ł – ŁAGÓW
Pomiędzy jeziorami
Mała miejscowość letniskowa w woj. lubuskim (2 tys. mieszkańców), w połowie drogi między Gorzowem Wlkp. a Zieloną Górą. Ze względu na malowniczą lokalizację pomiędzy dwoma jeziorami rynnowymi: Łagowskim i Trześniowskim (inna nazwa to jezioro Ciecz), Łagów nazywany jest perłą ziemi lubuskiej. W XIV w. miejscowość stała się własnością rycerskiego zakonu Joannitów, który na przesmyku jezior wybudował zamek. Nad zamkiem góruje 35 metrowa wieża warowna – doskonały punkt widokowy.
Dzisiaj Zamek Łagów pełni funkcję stylowego hotelu. Największe wrażenie wywarła na nas restauracja na dziedzińcu zamkowym.
Wybitne walory krajobrazowe, czyste jeziora (Trześniowskie z głębokością ponad 58 metrów należy do jednych z najgłębszych w Polsce), duże powierzchnia lasów i specyficzny klimat o cechach uzdrowiskowych, przyczynił się do utworzenia Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Przesmyk pomiędzy jeziorami oddzielają dwie zabytkowe bramy. Z jednej strony jest to ceglana Brama Polska z XV w., z drugiej natomiast Brama Marchijska.
Warto wstąpić do kameralnego kościółka z XIX w. pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela oraz podziwiać okolice z perspektywy wysokiego na 25 metrów secesyjnego wiaduktu kolejowego.
W Łagowie byłem z żoną w 2009 r. Planowaliśmy objazdówkę po województwie lubuskim. Miasteczko nas tak zauroczyło, że przedłużyliśmy pobyt. Niesamowite krajobrazy z perspektywy wieży zamkowej, romantyczne spacery leśnymi traktami, czy też błogi relaks w trakcie wycieczki rowerkiem wodnym po jeziorze – te obrazy zakoduję długo w pamięci.
Pobyt w Łagowie na zawsze zostanie w naszej pamięci też z innego powodu… Tutaj dowiedzieliśmy się, że zostaniemy rodzicami. Przecudowne uczucie