Ł – ŁAŃCUT
Klejnot Podkarpacia
Miejscowość w województwie podkarpackim, 15 km na wschód od Rzeszowa (17 tys. mieszkańców). Największą atrakcję Łańcuta stanowi zamek Lubomirskich i Potockich.
Zamek zbudowano w XVII w. w stylu „palazzo in fortezza” z umocnieniami bastionowymi, które ochroniły kasztel przed Szwedami. W XVIII w. zaprojektowano park. Utworzono aleje spacerowe z lipami. Po gruntownej przebudowie na przełomie XIX i XX w. rezydencja w Łańcucie stała się jedną z najbardziej luksusowych w tej części Europy.
Zamek służył jako miejsce spotkań rodów arystokratycznych. W czasie II wojny światowej mieścił się tu sztab Wehrmachtu. Przewodnik zakomunikował nam, że zanim wkroczyła tu Armia Czerwona, najcenniejsze zbiory zostały wywiezione do Niemiec. Zaskoczyła mnie ta informacja, ponieważ odniosłem wrażenie, że wnętrza zamkowe posiadają bogate i interesujące zbiory. W czasie wojny zamek nie ucierpiał. Szczególnie godna uwagi jest Sala Balowa, Teatr Dworski, Jadalnia Wielka oraz Sala pod Zodiakiem. Spacer po parku nastraja optymistycznie. Ciekawie prezentuje się Ogród Różany z glorietą, Storczykarnia oraz Oranżeria.
Największe jednak wrażenie wywarły na mnie stajnie oraz wozownia. Muzealna kolekcja powozów i karoc liczy ok. 80 eksponatów. Prezentuje się imponująco. Na zamku znajduje się również ekspozycja sztuki cerkiewnej. W Łańcucie dawniej zamieszkiwała duża społeczność żydowska. Znajdująca się nieopodal zamku XVIII w. synagoga, jest pozostałością po wyznawcach Judaizmu w Łańcucie. Z zewnątrz zwyczajny budynek zaprojektowany na planie kwadratu, wewnątrz natomiast zachwyca barokową polichromią i ornamentyką. Interesującym obiektem, na który zabrakło nam już niestety czasu na zwiedzanie, wydaje się być Muzeum Gorzelnictwa, na terenie łańcuckiego Polmosu. Ze względu na znakomite położenie dojazd do Łańcuta nie stanowi żadnego problemu. Tym bardziej warto zajrzeć z wizytą do zamku, a także pospacerować malowniczymi ścieżkami otaczającego go parku.