M – MALMÖ
Szwedzki design
Trzecie co do wielkości miasto Szwecji (325 tys. mieszkańców). Stolica regionu Skania.
Usytuowane w południowej części kraju miasto jest znakomicie skomunikowane z innymi ważnymi ośrodkami. Najważniejsze ogniwo stanowi tu most nad Cieśniną Sund, który łączy Malmö z przepiękną duńską stolicą (https://www.radekfogel.pl/k/kopenhaga/). Przez niemal 8 – kilometrowy most na Bałtyku wracaliśmy ze Szwecji (cała przeprawa wraz z podwodnym tunelem i sztuczną wyspą mierzy prawie 16 kilometrów). Dotarliśmy tu natomiast, po wcześniejszej wizycie w znajdującym się na północny wschód od stolicy Skanii mieście Lund (https://www.radekfogel.pl/l/lund/). Malmö zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie. Wpływ na ocenę ma przede wszystkim architektura.
Różnorodność stylów począwszy od średniowiecza przez renesans, barok, klasycyzm, eklektyzm, secesję, architekturę poprzemysłową, modernizm oraz sztukę nowoczesną, tworzy niezwykłą harmonię. Rzadko się zdarza, że tak bogate zestawienie znakomicie koresponduje ze sobą w całym koncepcie urbanistycznym. Spacer po Malmö rozpoczęliśmy od Starego Miasta. Historyczne centrum skupia się przede wszystkim wokół Stortorget (Wielki Rynek).
Na pierwszy plan wysuwa się tu piękny budynek Ratusza z XVI w. W połowie XIX w. fasadę budynku przebudowano nadając mu styl renesansu niderlandzkiego.
Dekoracje rzeźbiarskie i detale architektoniczne podziwiamy stojąc obok bogatej w symbolikę historii miasta i podań skandynawskich fontanny Torgbrunnen.
Nieco dalej znajduje się pomnik Karola X Gustawa.
Skandynawski król zapisał się niechlubnie na kartach polskiej historii podczas potopu szwedzkiego. Szwedzi zawdzięczają mu jednak zdobycie Malmö w 1658 r. z rąk duńskich. Na rogu Stortorget z ulicą Södergatan odkrywamy wyjątkową kamienicę z czerwonego piaskowca. W środku mieści się najstarsza w Szwecji – Apteka pod Lwem.
Zachwycamy się wystrojem wnętrza. Aptekę założono pod koniec XIX w. Przez dłuższą chwilę zastanawiam się czy jestem w muzeum, czy u farmaceuty.
Nieopodal dostrzegamy ciekawą uliczną instalację – „Optymistyczną Orkiestrę„.
Po drugiej stronie rynku mała uliczka prowadzi do kościoła św. Piotra. To największy i najstarszy obiekt sakralny w mieście.
Zbudowano go w stylu zwanym bałtyckim gotykiem ceglanym. Wewnątrz warto zwrócić szczególną uwagę na piękne malowidła ścienne.
W przeciwnym kierunku niż kościół, kilka kroków dalej za Stortoget znajduje się Lilla Torg (Mały Rynek).
Kolorowe kamieniczki, domy konstrukcji szachulcowej, galerie sztuki, przedziwne instalacje artystyczne, urokliwe knajpki sprawiają, że na Małym Rynku jest jeszcze bardziej klimatycznie i artystycznie.
W jednym z lokali degustujemy popularne w Szwecji piwo Eriksberg.
W sympatycznej knajpce doświadczamy prawdziwego marketingu sensorycznego. Oprócz wyśmienitego smaku piwa, pogodnie nastrajają nas łagodne dźwięki muzyki jazzowej oraz widok kolorowych domków wokół Lilla Torg.
Usatysfakcjonowani wizytą na Małym Rynku ruszyliśmy w kierunku XV w. zamku Malmöhus. Żeby dostać się do niego należy przejść przez najstarszy park miejski Kungsparken.
Na północ od zamku znajduje się port z latarnią morską. W jego sąsiedztwie zlokalizowany jest najsłynniejszy budynek mieszkalny w mieście – Turning Torso. 190-metrowy energochłonny wieżowiec został zbudowany z dziewięciu pięciobocznych brył. Pierwsza bryła jest skrętna względem ostatniej o dziewięćdziesiąt stopni. Wieżowiec ma już prawie dwadzieścia lat. Ta futurystyczna (chyba w dalszym ciągu) koncepcja architektoniczna budzi szereg kontrowersji. Konstrukcji budynku, a także dzielnicy portowej jednak nie widzieliśmy z bliska. Turning Torso podziwialiśmy z perspektywy wspomnianego wcześniej mostu nad Sundem oraz z najwyższej wieży widokowej w Kopenhadze – Tårnet.