M – MORAWSKI KRAS
Krasowe królestwo
Obszar krasowy w Czechach, ok 40 km na północ od Brna. Na terenie 94 km² znajduje się ponad 1600 jaskiń. Dla zwiedzających udostępniono jedynie cztery z nich. Proces rozpuszczania skał przez wody podziemne i powierzchniowe stworzył niesamowitą scenerię w tym miejscu.
Oprócz jaskiń napotkamy tu liczne zapadliska, głębokie wąwozy, przepaście i cieki wodne. Występują tu rzadkie gatunki roślin i zwierząt – m. in. 24 gatunki nietoperzy. W 1956 r. utworzono obszar chronionego krajobrazu Morawskiego Krasu. Największą popularnością wśród turystów cieszy się jaskinia Punkevní. Można podziwiać w niej olbrzymie stalaktyty, przepiękną szatę naciekową w Sali Masaryka.
Za masywnym stalagmitem w komorze U Anděla przechodzimy na dno otchłani Macocha. Przepaść Macocha jest najsłynniejszym wąwozem Morawskiego Krasu. Lej krasowy powstał po zapadnięciu się stropu jaskini. Głębokość przepaści wynosi 138,5 metra. Kierujemy nasz wzrok w górę. Widok jest niesamowity.
Mamy świadomość, że niedługo spojrzymy w Przepaść Macochy z górnego mostku. Z góry perspektywa będzie równie spektakularna. Z przepaścią związana jest legenda. Macocha, która nienawidziła swojego pasierba, rzuciła go w otchłań. Chłopiec jednak uczepił się gałęzi. Macocha nie mogąc pogodzić się z tą sytuacją, sama skoczyła w przepaść. Wróćmy jednak do jaskini Punkevní. W miejscu, gdzie znajduje się dno przepaści, kończy się trasa sucha. Kolejnym etapem zwiedzania jest podziemny rejs łodzią rzeką Punkvą. Główną atrakcją tej części zwiedzania jest Bajkowa Katedra. Nazwa nie jest przypadkowa. W tej wodnej komorze formy krasowe przybierają różnorakie kształty. Po wyjściu z jaskini wjeżdżamy kolejką linową na szczyt Macochy.
Spoglądamy w otchłań. Rzeczywiście przepaść i porośnięte mchem skały prezentują się niezwykle. Nieopodal mostku widokowego znajduje się Chata Macocha. To idealne miejsce na pyszne knedle i zimnego Pilsnera. Oprócz Punkevní warto zwrócić uwagę na inne jaskinie. Jaskinia Balcarka tworzy zagadkowy labirynt korytarzy i komór, pełnych stalaktytów. Zainteresowani turystów budzi wodospad Madonna. Jaskinia Kateřinská dla odmiany nie jest szczególnie ozdobiona stalaktytami. W głównej komorze zwanej Kopułą, dzięki świetnej akustyce, organizowane są liczne koncerty. W jaskini znaleziono kości zwierząt plejstoceńskich. Tutaj również przypisano ciekawą legendę dotyczącą nazwy jaskini. Katarzyna, która wypasała owce, chcąc uchronić się przed burzą, ukryła się z owcami w jaskini. Po zakończonej burzy zorientowała się, że brakuje jednej owieczki. Wróciła do jaskini. Zgubiła się jednak w podziemnych korytarzach. Dopiero rano miejscowi chłopi znaleźli ciało martwej dziewczyny. Sloupsko-Šošůvské jaskinie tworzą system korytarzy, katedr i ogromnych podziemnych przepaści utworzonych na dwóch poziomach. Komora Eliščina również słynie ze świetnej akustyki. Okazyjnie wykorzystywana jest do koncertów muzyki kameralnej. Rarytasem w całym kompleksie jaskiń jest przepaść Nagelova. Jej głębokość wynosi 90 metrów. Przed wejściem do jaskini znajdują się ciekawe bloki skalne – Ojciec, Matka i Syn. Idealnym punktem wypadowym jest Hotel Skalny Młyn. Obok znajduje się punkt informacji turystycznej, parking, restauracja. Do jaskini Punkevní można przejść stąd odcinek ok. 2 km asfaltową drogą lub skorzystać z kolejki turystycznej. Inną opcją jest przyjazd na parking przed Chatą Macochy od strony miejscowości Ostrov u Macochy. Morawski Kras to intrygujący region ze świetną infrastrukturą. Region odwiedziłem kilka razy. Piękno zjawisk krasowych podziwiałem zarówno z perspektywy turysty, pilota wycieczek, czy nauczyciela. Można tu wracać wielokrotnie.
Jeśli lubisz zjawiska krasowe, wędrówki po jaskiniach i obserwowanie cudów stworzonych przez drążące wodę skały, wtedy koniecznie wybierz się do Słowenii. Tam jest tego pod dostatkiem. A samo słowo kras pochodzi stamtąd, właśnie z regionu o tej samej nazwie, słynącego z tych zjawisk 🙂
Tak, to prawda. To już jednak pod literami S, P, K. Oprócz Słowenii warto też zainteresować się Masywem Centralnym.