N – NAŁĘCZÓW
Sielanka z Prusem
Miasto w woj. lubelskim (4 tys. mieszkańców). Miasto – ogród, bo taka była pierwotna koncepcja. W tak ładnej miejscowości wszystko musi być ładne – stwierdził Bolesław Prus, który napisał tu „Lalkę”. W Parku Zdrojowym znajduje się rzeźba – ławeczka z wybitnym twórcą pozytywizmu. W Pałacu Małachowskim utworzono Muzeum Prusa. Uzdrowisko powstało dzięki Stanisławowi Małachowskiemu, właścicielowi dóbr ziemskich. Rozbudowa infrastruktury zdrojowej nastąpiła dzięki lekarzom sybirakom w XIX w., właśnie zgodnie z filozofią miasta – ogrodu.



Czas upłynął, a Nałęczów dalej zachwyca ogromem zieleni. Kuracjusze (głównie z problemami kardiologicznymi) degustują znakomite wody: Nałęczowiankę i Cisowiankę. Wokół Parku Zdrojowego znajdują się ciekawe wille, zarówno te drewniane w stylu szwajcarskim (np: Podgórze, Borowianka), jak i te klasycystyczne (Stare Łazienki, Sanatorium Książę Józef, Willa Różana). Pięknie prezentują się kasztanowce, dęby, tulipanowce wokół zdrojowych ścieżek. Warto przybyć do uzdrowiska w sierpniu, kiedy to odbywają się zawody w lotach balonowych.


Tu kuruje się serce oraz…koi się nerwy. Tak było też ze mną ładnych parę lat temu, gdy siedziałem na ławeczce obok Prusa (nie miałem jeszcze tyle siwych włosów).