O – OJCOWSKI PARK NARODOWY
Na Szlaku Orlich Gniazd
Jeden z najmniejszych polskich parków narodowych, położony w Małopolsce, zaledwie 15 km od Krakowa. Na terenie parku skatalogowano ok. 500 jaskiń i zapadlisk.
Z tego powodu symbolem parku jest nietoperz. Jaskinie powstały w wyniku zjawisk krasowych. Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Jaskinia Łokietka. Legenda głosi, że Władysław Łokietek uciekając przed wojskami czeskiego króla Wacława II, schował się w jaskini. Życie uratował mu pająk, który zakrył otwór jaskini pajęczyną. Nieopodal znajduje się Jaskinia Ciemna. Nazwa jest jak najbardziej adekwatna, ponieważ zwiedzanie odbywa się tylko w sezonie letnim, a zwiedzający otrzymują świeczki. Poza wspomnianymi jaskiniami, Dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego przestrzega penetrowanie jaskiń na własną rękę, zwłaszcza na obszarze gdzie jest to zabronione. Zdarzają się wypadki, w tym śmiertelne. Kilka lat temu niedoświadczony turysta zginął, utknąwszy w szczelinie Jaskini Sąspowskiej. Oprócz jaskiń Ojcowski Park Narodowy znany jest przede wszystkim z interesujących form skalnych. Na pierwszy plan wysuwa się wysoka na 25 metrów Maczuga Herkulesa. Brama Krakowska z kolei jest kapitalnym przykładem naturalnego wejścia do wąwozu Doliny Prądnika.
Warto zwrócić uwagę na „Igłę Deotymy” oraz „Rękawicę”.
Na Jurajskim Szlaku Orlich Gniazd, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, warto przespacerować się do renesansowego zamku Pieskowa Skała, znanego m.in. z filmu „Janosik” czy „Pierścień i róża”. Dużym zainteresowaniem cieszą się ruiny zamku w Ojcowie.
Nieopodal znajduje się drewniana kaplica „Na Wodzie” św. Józefa Robotnika zawierająca elementy architektury alpejskiej.
W przysiółku Grodzisko natomiast warto zajrzeć do Kościoła NMP oraz Pustelni błogosławionej Salomei. Ojcowski PN odwiedziłem kilka razy. Szczególnie pamiętam wyprawę sprzed 6 lat, kiedy to mozolnie wędrowaliśmy pomiędzy skałkami z żoną, a ja dzielnie napędzałem wózek z moimi wówczas dwuletnimi synami…