O – OŁOMUNIEC
Barokowa perła Moraw
Miasto w Czechach, w Północnych Morawach, z liczbą mieszkańców ok. 100 tys. W Ołomuńcu bywałem wiele razy (chyba najczęściej odwiedzane przeze mnie miasto w Czechach). Obok Pragi to największy zespół zabytkowy Republiki Czeskiej. Na pierwszy plan wysuwa się XVIII w. 35 metrowa Kolumna Trójcy Przenajświętszej, wpisana na listę UNESCO. Erygowano ją w podzięce Bogu, za zwalczenie epidemii w mieście. Bogato zdobiona Kolumna przedstawia rzeźby świętych. Na trzonie słupa znajduje się rzeźba Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nieopodal Kolumny mieści się gotycki ratusz z zegarem astronomicznym w wersji socrealistycznej.
Zwiedzanie Ołomuńca najlepiej zacząć od gotyckiej katedry św. Wacława ze 100 m. wieżą. Wewnątrz kościoła znajduje się grobowiec Jana Sarkandra. XVII wieczny prezbiter nie poddał się presji Protestantów. Został torturowany za wyjście z monstrancją. Poniósł męczeńską śmierć.
Katedrę z rynkiem łączy ulica Denisova, przy której znajdują się ciekawe barokowe kamienice.
Godne uwagi są liczne fontanny w Ołomuńcu. Przedstawiają postacie z mitologii np: Neptuna, Herkulesa, Jupitera, Trytonów.
W Ołomuńcu należy skosztować miejscowy twarożek – śmierdziuch do potęgi, ale w smaku całkiem niezły. Warto też degustować lokalny browar Kosir. Najlepiej wybrać się do historycznej stolicy Moraw w okresie jarmarku bożonarodzeniowego. Z roku na rok staje się on coraz bardziej popularny. Rozświetlone choinki, koncerty kolęd, występy czeskich kapel, liczne stoiska ze świątecznymi rarytasami przyciągają rzesze turystów. Każdy, kto wybiera się na ołomuniecki jarmark świąteczny, a zwłaszcza do „miasteczka ponczowego”, skosztować może miejscowego specjału – wina morawskiego i ponczu z różnymi przyprawami, słodkiego i gorzkiego (wzbogaconego rumem) cherry, brandy czy pomarańczy.