O – OLSZTYNEK
Sielanka na granicy Warmii i Mazur
Urokliwa miejscowość w województwie warmińsko – mazurskim (7 tys. mieszkańców). Mimo, że kulturowo należy do Mazur, to jednak zdecydowanie bliżej jej do historycznej Warmii niż do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Olsztynek stanowi świetną bazę do odkrywania skarbów regionu. Olsztynek nie jest oczywiście jakąś niebotyczną metropolią, ale nie jest absolutnie żadnym wygwizdowem zabitym dechami. Z tymi dechami jednak nie jest tak do końca… Wszystko za sprawą skansenu – Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.
Nie jest to jednak zwyczajne muzeum na otwartym powietrzu. Tak naprawdę to żywy skansen folkloru i tradycji.
Przekonaliśmy się o tym odwiedzając etnograficzne centrum zachodnich Mazur podczas Regionalnego Święta Ziół.
Skansenów w ostatnim czasie odwiedziliśmy niemało. Iza nawet odczuwała pewien przesyt tematyką ludową. W moim przekonaniu jednak Olsztynek pod tym względem na tle konkurencji wyróżnia się w sposób szczególny.
Historia tego miejsca sięga początku XX w. Muzeum architektury ludowej z terenów Prus utworzono w dawnym Królewcu, dzisiejszym Kaliningradzie. Do Olsztynka (wówczas niem. Hohenstein) ekspozycję przeniesiono tuż przed i w trakcie II wojny światowej. Chałupy, zagrody ze zwierzętami, wiatraki, stodoły, spichlerze, kościół, szkoła i całe mnóstwo innych ekspozycji można podziwiać spacerując alejkami olsztyńskiego skansenu.
Ludowych chałup widzieliśmy aż nadto, jednak tutejsze przykuwają uwagę barwnymi kolorami.
Regionalne Święto Ziół to okazja do spróbowania lokalnych rarytasów. Pijalnia ziół cieszy się dużym powodzeniem. Twórcy i artyści oferują wyjątkowe produkty. Chińskiej tandety nie uświadczysz. W skansenie znajduje się też karczma. Nie kupisz tam dziecku McChickena, ale pierogi z gęsiną jak najbardziej. Spacer przy ludowych dźwiękach regionalnych zespołów folklorystycznych bardzo pozytywnie nastraja. W blasku sierpniowego słońca stare kolorowe chałupy prezentują się niezwykle efektownie.
Centrum Olsztynka oddalone jest od skansenu o kilka minut jazdy samochodem. Parkujemy przy całkiem sporych rozmiarów rynku. Od razu zwracamy uwagę na eklektyczny budynek ratusza z początku XX w.
Najwyższą kondygnację przeznaczono na Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag, który znajdował się w pobliżu Olsztynka. Najciekawszym obiektem w Olsztynku jest jednak dawny krzyżacki zamek z XV w.
Wokół zachowały się jeszcze fragmenty murów obronnych. Dzisiaj w budynku po zamku znajduje się Zespół Szkół im. Krzysztofa Mrongowiusza – urodzonego w Olsztynku duchownego, filologa i badacza folkloru Kaszub.
Nieopodal można zwiedzić Salon Wystawowy i Dom Mrongowiusza. Przed wejściem znajduje się rzeźba najsłynniejszego mieszkańca Olsztynka. Krótki spacer po miasteczku zakończyliśmy przechadzając się w pobliżu neogotyckiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIX w. Jeśli lubicie sielankowe klimaty i planujecie wypoczynek na Warmii i Mazurach, Olsztynek koniecznie powinien znaleźć się na ścieżce obowiązkowych atrakcji do odkrycia.