O – OPAWA
Biała perła Śląska
Miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim (60 tys. mieszkańców). Historyczna stolica czeskiego Śląska. Opawę często pomija się w podróżniczych planach. To błąd. Znajdziemy tu całkiem sporo atrakcji. Opawa należy do jednych z najstarszych miast naszego południowego sąsiada. Z dumą podkreśla się tu śląskie tradycje. Miasto nazywane jest białą perłą Śląska. W nazwach instytucji użyteczności publicznej często spotkać można przymiotnik „śląski”. Region opawskiego Śląska odwiedziliśmy w ubiegłym roku odkrywając turystyczne atrakcje zlokalizowane w obszarze Hlučín – Opawa – Racibórz. W drodze do Opawy warto zatrzymać się w miasteczku Kravaře. Znajduje się tu XVIII w. barokowy pałac śląskiego rodu arystokratycznego Schaffgotschów. W Opawie samochód zaparkowaliśmy przy Targu Rybnym. Tutaj zlokalizowana jest gotycka konkatedra Wniebowzięcia NMP. Jedna z wież XIV w. kościoła została przebudowana w okresie baroku. Mierzy 102 metry wysokości i jest najwyższą wieżą na Śląsku.
Na Górnym Rynku dominują dwie interesujące budowle. Najważniejszym budynkiem jest tu imponujący gmach Ratusza. Dawniej znajdowała się w nim hala targowa. Dopiero z początkiem XX w. zmieniono funkcję na siedzibę władz miejskich. Ratusz stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Opawy nie tylko z przyczyn politycznych i historycznych, ale również ze względu na 60 metrową zabytkową wieżę Hláska.
Można podziwiać z niej panoramę Opawy, a także Beskidów i Jesioników. Okazale prezentuje się również bryła neorenesansowego Teatru Śląskiego z XIX w.
Pomiędzy zabytkami znajduje się fontanna, w środku której zainstalowano nieco kiczowaty model układu słonecznego.
Zmierzamy w stronę Dolnego Rynku. Spacerując ulicą Mezi Trhy dostrzegamy przepiękne barokowe i secesyjne kamienice zlokalizowane w jednym szeregu z paskudną socrealistyczną zabudową.
Na Dolnym Rynku już jednak nie mamy żadnych zastrzeżeń co do zabudowy. Wśród kolorowych kamieniczek dostrzegamy szyld Středověká krčma. Tutaj zatrzymujemy się na małe co nieco… Po posiłku naszą uwagę przykuwa monstrualny pomnik usytuowany w centralnym punkcie Dolní Náměstí. Znając czeskie poczucie humoru oraz dystans do wszelakich spraw, możemy tylko zgadywać co przedstawia zabawna kreatura. Przyznam, że przygotowując się do wycieczki nie doczytałem informacji na temat monumentu. Można odnieść wrażenie, że to gigantyczny mrówkojad, czy też sowiecki czołg Tak naprawdę to jednak Opavski špion, czyli pomnik szpiega.
We wschodniej części rynku znajduje się barokowy kościół św. Wojciecha. Do XVII w. świątyni przylega budynek Archiwum Ziemskiego. Dawniej była to siedziba Kolegium Jezuickiego. Obradował tu też Sejm Ziemi Śląskiej. Warto udać się również do siedziby Muzeum Ziemi Śląskiej (najstarsze muzeum w Czechach) oraz kościoła św. Ducha i klasztoru Minorytów. Wracamy w stronę parkingu. Nie zmierzamy jednak bezpośrednio do samochodu. Wydłużamy nasz spacer w kierunku Placu Republiki. Znajduje się tu imponujący budynek domu handlowego Breda z lat 20 – tych XX w. Dawniej był to najnowocześniejszy supermarket w całej Czechosłowacji. Niegdyś nowoczesne art déco, dzisiaj budynek budzi kontrowersyjne emocje… Wyjeżdżamy z Opawy wpatrując się w złożony system komunikacji trolejbusowej w mieście. Trolejbusy zastąpiły komunikację tramwajową w mieście po II wojnie światowej. Miasto posiada ponad 30 trolejbusów, które obsługują 11 linii.
Będąc w Opawie warto odwiedzić także pobliski renesansowy pałac z parkiem angielskim oraz polem golfowym w miejscowości Raduň oraz kompleks zamkowy w Hradcu nad Morawicą. W skład tego ostatniego wchodzi neogotycki Czerwony Zamek oraz zbudowany w stylu imperialnym Biały Zamek.
Ach… Opava. Studiowałem tam przez pół roku w ramach wymiany studenckiej. Smak pikantny kurze zapamiętam do końca życia, a do tego wspaniałe kobiety i ta dwoistość, z jednej strony historyczne wspaniałości z drugiej brzydkie blokowiska , socrealizm i dom handlowy Breda… W parku koło muzeum przypominam sobie figury gołębi, które obracały głowy. Czemu ten czas tak ucieka… Fajna strona. Pozdrawiam.