P – PILICA
Przygoda na kajaku i rzeczna historia zaklęta w skansenie
Najdłuższy lewy dopływ Wisły (319 km). Źródła rzeki znajdują się na peryferiach miasta o tej samej nazwie. Pilica to tak naprawdę rzeka pogranicza regionów. Często przecina krańce województw.
Przepływa na styku śląskiego, świętokrzyskiego, dalej przez wschodnią część województwa łódzkiego oraz południe Mazowsza, by w okolicach Mniszewa złączyć się z Wisłą. Pilicę wybraliśmy za cel naszej grupowej eskapady kajakowej. Skorzystaliśmy z oferty firmy Jestradosc.pl Spływy Kajakowe z Ogniskiem.
Zdecydowaliśmy się na wybór trasy: Przyłęk – Łysaków. Przepłynięcie dziewięciokilometrowego odcinka zajmuje ok. 2,5 godziny. Pochmurny sobotni poranek nie napawał zbytnio optymistycznie. Wbrew pogodzie zaczęliśmy wodować ponad dwadzieścia kajaków. Już na początkowym etapie musieliśmy zmierzyć się z pierwszą przeszkodą w postaci powalonego drzewa. Trasa nie była trudna, ale wyjątkowo kręta. Przy takiej ilości kajaków manewrowanie na zakrętach wymagało odpowiedniej koncentracji. Prawdziwy rzeczny peleton… – pomyślałem, kiedy pokonywaliśmy kolejny wiraż chcąc zachować odpowiedni tor spływu.
Mocno odkryta wśród pól rzeka stała się obiektem ataków porywistego wiatru. Na szczęście dynamicznie zmieniały się warunki. Z każdą minutą słońce coraz przyjemniej zaczęło przygrzewać. Z Łysakowa wróciliśmy do miejsca startu. Tutaj na zielonej polanie czekała na nas impreza integracyjna. Ognisko, sauna, kąpiel w rzece, gry i zabawy… – znakomicie spędziliśmy czas.
Dzieci zapomniały o telefonach 🙂 Beztroska zabawa i kontakt z naturą przy pięknej pogodzie pozwolił wszystkim puścić w niepamięć sprawy codzienne.
Pilica to jedna z nielicznych rzek w Polsce, którym poświęcono muzeum, a właściwie skansen. Powstał on w Tomaszowie Mazowieckim z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza w 2000 r.
W skansenie można zobaczyć nie tylko szereg pamiątek wyłowionych z rzeki, ale też związanych pośrednio lub bezpośrednio z samą Pilicą.
Najcenniejszym eksponatem jest tu budynek poczekalni kolejowej z Czarnocina na dawnej trasie Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej.
Stacji przywrócono historyczną nazwę Wolbórka.
W skansenie znajdują się pamiątki po dawnej Spale, która stanowiła rezydencję rosyjskich carów. Zwracamy uwagę na młyn wodny oraz ekspozycje poświęcone militariom, w tym czołg z filmu „Czterej pancerni i pies”.
Po drugiej stronie skansenu znajduje się wyjątkowy rezerwat przyrody Niebieskie Źródła.
Spacerowaliśmy ścieżką wokół źródeł, będących wywierzyskami krasowymi. Z głębi wybijają małe gejzery o niebiesko zielonkawej barwie. Niebieskie Źródła prezentują się wręcz zjawiskowo przy dobrym nasłonecznieniu.
W dalszym biegu rzeki dużą popularnością cieszą się spływy w okolicach Warki. Tam jednak jeszcze nie mieliśmy okazji pływać kajakiem.