P – POŁCZYN-ZDRÓJ
Zdrój, browar i parasolki
Miejscowość uzdrowiskowa z województwie zachodniopomorskim (8 tys. mieszkańców). Miasteczko stanowi północną granicę Drawskiego Parku Krajobrazowego. Połczyn-Zdrój to bardzo stare uzdrowisko.
Już w XVII w. odkryto tu szczawy żelaziste. W kolejnym wieku miasto było już największym uzdrowiskiem na Pomorzu Zachodnim.
Dzisiaj w skład całego kompleksu zdrojowego wchodzą sanatoria, domy zdrojowe i wczasowe oraz zakłady lecznictwa uzdrowiskowego (najbardziej znane to Gryf, Borkowo i Podhale). Kąpiele borowinowe, solankowe oraz szereg innych zabiegów sprzyjają w leczeniu chorób układu nerwowego, osteoporozy czy problemów reumatologicznych. Większość tych obiektów znajduje się w otulinie pięknego 80 ha parku zdrojowego, który bardzo przypadł mi do gustu.
Spacer ścieżkami między zielonymi alejkami pełnymi kwiatów koi nerwy i pozytywnie nastraja. Pierwsze kroki skierowaliśmy w stronę zabytkowej pijalni wód „Joasia”. Przed nią urządzono sporych rozmiarów szachownicę.
Nieco dalej znajduje się Muzyczna fontanna.
W jej sąsiedztwie dostrzegamy kameralny amfiteatr. Kuracjusze i turyści mogą wstąpić do kawiarenki, wypocząć na hamakach, czy pospacerować wokół tężni solankowej. Wychodząc z parku zdrojowego warto zwrócić uwagę na zabytkowy kolejowy żuraw wodny, który dawniej zasilał wodą parowozy na stacji.
Spacerując w stronę centrum minęliśmy ciekawe murale: Ekologiczny oraz symbolizujący Pomorze Zachodnie.
Przy mikroskopijnym skwerze obok kościoła dostrzegliśmy malutką rzeźbę Połczyńskiego Sukiennika, który zgodnie z legendą po zaczerpnięciu wody źródlanej odczuł poprawę stanu zdrowia.
Przed nami Połczyńskie parasolki zawieszone między kamienicami w dalszej części ulicy Grunwaldzkiej. Niezwykle klimatyczne miejsce.
Widzieliśmy już wprawdzie podobne instalacje w różnych miastach Polski i Europy. Połczyńskie parasolki jednak świetnie wypełniają przestrzeń publiczną i w pewnym sensie ciekawie korespondują z częścią zdrojową.
Tutaj zatrzymaliśmy się w cieniu kolorowych parasolek smakując wyśmienite lody. Między głównym deptakiem a rynkiem usytuowana jest najważniejsza świątynia w mieście – kościół Niepokalanego Poczęcia NMP.
Wewnątrz kościoła zwracamy szczególną uwagę na kasetonowy strop i witraże. Za świątynią znajduje się miejski rynek. Początki zabudowy Starego Miasta sięgają XIV w. Kilka wieków później dokonano przebudowy. Starówkę wpisano do rejestru zabytków.
Mimo, że kamienice wokół rynku nie zachwycają w sposób wybitny, to jednak całość tworzy dobrze zaadaptowany układ urbanistyczny. Wizytując w Połczynie-Zdroju należy koniecznie skosztować znakomitego piwa z tutejszego zabytkowego XIX w. Browaru.
Połczyńskie rarytasy zakupiliśmy w lokalnym sklepie z zamiarem wieczornej konsumpcji 🙂