P – PRZEMYŚL
Fajki, dzwony i niedźwiadek
Miasto w południowo – wschodniej Polsce nad Sanem. Przemyśl zawsze pełnił strategiczną rolę nie tylko na mapie Podkarpacia, ale i w historii Polski i Europy. Przez miasto z reguły się po prostu tylko przejeżdża w stronę Lwowa i dalej w głąb Ukrainy. Nie inaczej było ze mną. Zawsze tylko tranzyt. Dopiero w zeszłym roku poznałem te piękno miasto wnikliwie. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od Kopca Tatarskiego (350 m n.p.m.). Z kopca rozpościera się znakomita panorama na Góry Sanocko-Turczańskie oraz Pogórze Przemyskie.
Dawniej było tu miejsce kultu bogów słowiańskich. Wokół kopca w połowie XIX w. Austriacy wybudowali kilka obiektów wchodzących w skład pierścienia Twierdzy Przemyśl. Szańce i wały ziemne tworzą schrony. Twierdza Przemyśl na początku XX w. była jedną z najpotężniejszych w Europie. Trzykrotnie przeżywała oblężenie przez wojska rosyjskie. Forty twierdzy rozproszono po całym mieście. Eksponaty związane z dawnymi potyczkami prezentowane są w Muzeum Twierdzy Przemyśl. Schodzimy ze wzgórza w stronę Zamku Kazimierzowskiego. Niegdyś było tu drewniane grodzisko. Zamek w stylu gotyckim wzniósł Kazimierz Wielki. Przebudowano go w stylu renesansowym. Architektoniczny porządek wywarł na nas duże wrażenie.
Po zamku zwiedzamy przemyskie świątynie różnych wyznań. Bogactwo sakralne pozytywnie przytłacza. Na początek najstarsza świątynia Przemyśla – Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela. Bazylikę wielokrotnie przebudowano. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz. Zwiedzającym udostępniono kryptę oraz wieżę, z której podziwiamy panoramę miasta. Przysłaniające wskazówki zegara na wieży świetnie komponują się z miejską zabudową.
Nieopodal bazyliki znajduje się sobór obrządku grekokatolickiego, również p.w. Św. Jana Chrzciciela. Warto zwrócić w nim uwagę na XVIII w. ikonostas. Kierujemy się w stronę rynku. Po drodze podziwiamy monumentalną fasadę kościoła franciszkanów wraz z klasztorem.
Nie tylko kościoły są jednak dowodem historycznej świetności Przemyśla. Pochyły rynek z otaczającymi kamienicami prezentuje się okazale.
Kamienice dawniej służyły kupcom, którzy pod arkadami rozkładali swoje towary. Symbolem miasta jest niedźwiadek. Jego pomnik znajduje się w środku fontanny. Na rynku znajduje się również pomnik Wojaka Szwejka. Kolejnym punktem naszego programu jest Muzeum Dzwonów i Fajek znajdujące się w Wieży Zegarowej. 34 metrowa wieża zwieńczona galerią widokową miała stanowić dzwonnicę katedry grekokatolickiej, na budowę której zabrakło jednak funduszy. Ekspozycja fajek zajmuje dolną kondygnację i dwie górne. Niektóre fajki są bardzo interesujące pod względem artystycznym. Kolejne piętra muzeum służą prezentacji dzwonów oraz sposobu ich odlewania.Na górze znajduje się taras widokowy.
Po zwiedzaniu udajemy się do Cukiernia Fiore, w której rzekomo znajdują się najlepsze lody w Przemyślu. Nie wiem jak smakują u konkurencji, ale te były przepyszne ? Opuszczamy Przemyśl będąc pod dużym wrażeniem tego urokliwego miejsca. Mamy jednak poczucie niedosytu. Pół dnia to zdecydowanie za mało.