R – RYGA
Miasto kotów
Stolica Łotwy (650 tys. mieszkańców), położona nad Dźwiną, w pobliżu ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej.
Miałem spore oczekiwania względem stolicy Łotwy. Nie zawiodłem się. Ryga urzekła mnie bardziej niż się tego spodziewałem. Miasto powstało w XII w. Było pod wpływami niemieckimi i krzyżackimi. W XVI w. jako część Inflantów, Ryga należała do Polski. Następnie przeszła w ręce Szwedów, potem Rosjan. W okresie międzywojennym Ryga stanowiła stolicę Republiki Łotewskiej. Podczas II wojny światowej została wcielona do ZSRR. Po ogłoszeniu niepodległości w 1991 r. Ryga ponownie stała się stolicą państwa łotewskiego. Burzliwe dzieje miasta spowodowały, że miesza się tu wiele kultur i wpływów. Stare Miasto znajduje się na liście UNESCO. Zwiedzanie rozpoczynamy od Domu Bractwa Czarnogłowych, kamienicy, która była siedzibą kupców i handlarzy.
Przed manierystycznym budynkiem znajduje się pomnik średniowiecznego rycerza Rolanda. Naszą uwagę przykuwa secesyjny Dom Kotów, z rzeźbami dwóch kotów na bocznych wieżyczkach. Z tymi dachowcami związana jest legenda. Właściciel kamienicy zwrócił rzeźby futrzaków ogonem w stronę biur członków Wielkiej Gildii, ponieważ nie został przyjęty w poczet przedsiębiorców. W kręgu kulturowym przekaz „pocałuj mnie pod ogon” był wybitnie obraźliwy. Skojarzenie z polskim powiedzeniem nie jest przypadkowe Koty są symbolem Rygi. Można nabyć tu mnóstwo pamiątek z tymi sierściuchami. Na starówce dominują gotyckie kościoły: protestancka Katedra, Kościół św. Piotra oraz rzymskokatolicka Katedra św. Jakuba.
Godnym uwagi jest XIV w. Zamek Kawalerów Mieczowych. Warto zatrzymać się przy pomniku „Muzykantów z Bremy”.
Bardzo interesująco prezentuje się kompleks trzech średniowiecznych domów mieszkalnych – Trzej Bracia oraz budynek restauracji „Alpenrose”.
Będąc w Rydze natrafiliśmy na wystawę wędrujących misiów. Dwumetrowe artystyczne niedźwiedzie reprezentują wszystkie kraje świata. Nawołują do życia w pokoju między narodami, kulturami i religiami.
Opuszczamy starówkę. Udajemy się do nowego miasta. Tam spotykamy mnóstwo przepięknych secesyjnych kamienic.

Ryga jest również miastem pełnym zieleni i parków.
Po krótkim odpoczynku na zielonej trawce, omijamy Pomnik Wolności, symbol niepodległości Łotwy i udajemy się na 26 piętro Hotelu Radisson.
Tam znajduje się bar Skyline. Stąd rozpościera się przepiękna panorama na miasto.
Wracamy na starówkę. Po drodze kupujemy jeszcze łotewski likier ziołowy – Ryski Czarny Balsam. Wyjeżdżamy z Rygi. Koncentrujemy naszą uwagę jeszcze na socrealistyczny budynek Akademii Nauk Łotwy i najwyższą w Unii Europejskiej wieżę radiowo – telewizyjną.

Ryga jest przepięknym miastem. To też dobre miejsce, żeby powitać Nowy Rok. Wszystkim czytelnikom Magicznego Alfabetu Podróży życzę Do siego roku !