U – UJŚCIE WARTY
Rzeczpospolita Ptasia
Park Narodowy „Ujście Warty” znajduje się w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim (w niewielkim stopniu również zachodniopomorskie). Został utworzony w 2001 r., jako najmłodszy park w Polsce. Jego powierzchnia stanowi ponad 8 tys. ha. Krajobraz Ujścia Warty do Odry to ogromne rozlewiska, pastwiska, łąki, trzcinowiska.
Formą ochrony objęto przede wszystkim ptactwo. W miejscu, gdzie trzecia największa rzeka w Polsce wpada do drugiej, powstał gigantyczny ptasi rezerwat. Można tu zaobserwować derkacze, żurawie, rybitwy czarne, łabędzie krzykliwe, kormorany, perkozy, bieliki zwyczajne. Symbolem Parku jest gęś zbożowa. W sumie zaobserwowano blisko 300 gatunków. Tysiące ptaków, setki krów, czasem konie na łąkach, wokół bezgranicznych mokradeł i rozlewisk to powszedni widok.

Byłem zdumiony zwłaszcza dużą liczbą krów. Podobno ich wypas sprzyja kształtowaniu siedlisk dla dzikich ptaków. W Chyrzynie (siedziba Parku) organizowane jest co roku nawet „Święto Krowy”. Nasza wycieczka rozpoczęła się w Słońsku. Kierowaliśmy się samochodem tzw. „betonką”, czyli betonową groblą wśród rozlewisk, w miejscu gdzie przejazd wozem był jeszcze dozwolony. Niestety dojechaliśmy do takiego punktu, w którym z trzech stron świata otaczała nas ogromna woda. Nie można było nigdzie zawrócić.Na wstecznym biegu cofaliśmy chyba z pół kilometra. PN „Ujście Warty” to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Warto wybrać się na dwóch kółkach do warownej twierdzy w Kostrzynie nad Odrą.
Mógłbym zakończyć pisząc o ciszy i spokoju…Tak, to byłaby prawda, gdyby nie gęganie, kwękanie, skrzeczenie, jęczenie, gderanie ptaków.
Zdarzyło się, że w ciągu jednego dnia odnotowano tu ponad 250 tys. ptaków. Tego nie znajdziesz nigdzie indziej w Polsce.