W – WACHAU
Malowniczy przełom Dunaju
Dolina Wachau to 36 kilometrowy odcinek Dunaju pomiędzy miastami Melk i Krems nad Dunajem, w północnej Austrii. Ze względu na niesamowite ukształtowanie terenu w przełomowym fragmencie Dunaju, unikalne walory widokowe oraz nacechowane niezwykłą architekturą malownicze miasteczka otoczone winnicami, krajobraz Doliny Wachau ma wyjątkową wartość.

Dolina Wachau została wpisana na listę UNESCO. Najlepiej zwiedzać ją z perspektywy statku lub naddunajskiej ścieżki rowerowej. Ja jednak Dolinę Wachau odwiedziłem z perspektywy autokaru. Oprócz rewelacyjnych widoków na Dunaj, moją uwagę zwrócił ogrom opactwa w Melku oraz wąskie uliczki i maleńkie domki w Dürnstein. Przełom Dunaju rozpoczyna się w miejscowości Melk. Nad miastem góruje przepiękne barokowe opactwo Benedyktynów z XVIII w.

Na szczególną uwagę zasługuje dawna jadalnia dla dostojnych gości – Sala Marmurowa. Opactwo imponuje rozmiarami. Dostrzegł to m. in. Umberto Eco, dla którego Melk stał się inspiracją do napisania powieści pt: „Imię róży”.
Niedaleko Melku znajduje się wieś Willendorf. Na początku XX w. znaleziono tu figurkę z kamienia kredowego, przedstawiającą postać kobiecą. Datuje się ją na okres paleolitu – ponad 20 tys. lat wstecz. Rzeźba stała się ambasadorem prehistorycznej sztuki, symbolem kobiecości i płodności.
Perłą Doliny Wachau jest jednak miasteczko Dürnstein. W tutejszym zamku więziono Ryszarda Lwie Serce, wracającego z wyprawy krzyżowej. Warto wstąpić do kolegiaty Wniebowzięcia Matki Bożej.

Okolica znana jest z uprawy winorośli i produkcji białych win – Heurig. Godne uwagi są również lepiej lub gorzej zachowane zamki w okolicy: Hinterhaus, Artstetten, Aggstein czy Schönbühel.

Zdaniem wielu, Dolina Wachau to pierwszorzędny produkt turystyczny Austrii.