I – IGLICZNA
Maria Śnieżna w Sudetach
Góra w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika (845 m n.p.m.). Przyznam, że nie okazywałem większego entuzjazmu, gdy pojawiła się myśl o zdobyciu Iglicznej. Taka górka to błahostka – pomyślałem. Szlak rzeczywiście nie należy do trudnych. Można też wjechać samochodem na parking przed sanktuarium. Nie spodziewałem się jednak aż tak wspaniałych widoków. Igliczna to doskonały punkt widokowy na część ziemi kłodzkiej i otaczające je pasma górskie. Spoglądając na horyzont, odniosłem wrażenie, że znajduję się kilkaset metrów wyżej niż jestem.
Pod szczytem Iglicznej znajduje się schronisko i sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna”.
Kościół zbudowano w XVIII w. w stylu śląskiego baroku. Kult maryjny w tym miejscu nawiązuje do wydarzeń z drugiej połowy XVIII w., kiedy to nastąpiło cudowne uzdrowienie wzroku dziecka. Komisja kościelna potwierdziła niebawem kolejne precedensy m.in. uzdrowienie ręki synowi młynarza, zmiażdżonej przez tryby młyńskie.
Dawniej znajdowała się tu ludowa figura Marii z Dzieciątkiem, która była kopią Madonny z sanktuarium Mariazell w Austrii. Górę zaczęli licznie odwiedzać pielgrzymi. W 1983 r. papież Jan Paweł II ukoronował cudowną figurę. Kameralny kościółek z atrakcyjną panoramą widokową – warto tu zawitać