R – RAJECKÉ TEPLICE
Z wizytą u Afrodyty
Niewielkie miasteczko w Północnej Słowacji, zlokalizowane 15 kilometrów na południe od Żyliny (3 tys. mieszkańców). Rajecké Teplice należą do najbardziej znanych kąpielisk na Słowacji.
SPA Aphrodite i tutejsze gorące źródła wykorzystywano w celach leczniczych już w XIV w.
Leczy się tu choroby układu nerwowego, zaburzenia ruchu i choroby mięśni oraz układu oddechowego. Temperatura wody sięga 38°C Kuracjusze mogą skorzystać zarówno z basenów zamkniętych, jak i odkrytych: relaksacyjnego, mineralnego, rehabilitacyjnego, kojącego, lodowego, strefy relaksującej „Panorama relaksu”, a także bogatej oferty SPA & wellness.
Pobyt w uzdrowisku to nie tylko błogi relaks. Byłem pod ogromnym wrażeniem architektury całego kompleksu basenowego. Kurort przypomina antyczny pałac, w którym znajdziemy mnóstwo dekoracji i ornamentów nawiązujących do kultury i sztuki starożytnej Hellady.
Baseny odwiedziliśmy w chłodny zimowy sobotni poranek. Nie napotkaliśmy tłumów. To nie podhalańskie termy w środku ferii 🙂 Wśród gości dominują osoby starsze. Nie ma tu zjeżdżalni i wodnych atrakcji dla dzieci. Gorące lecznicze źródła i kapitalny wystrój w zupełności wystarczają.
Z gorącego basenu przechodzimy do zimnego. Wracamy do gorącego, potem do kojącego…. I tak w kółko 🙂 Zanurzeni po szyję w zdrowotnych wodach podziwiamy piękne krajobrazy Gór Strażowskich. Po wyjściu zwracamy uwagę na fontannę Afrodyty w parku zdrojowym. Wstępujemy do Meritto reštaurácia & apartmány. Włoskiej pizzy na Słowacji jeszcze nie jedliśmy. Bardzo smaczna 🙂 W centrum miasteczka znajdują się zabytkowe wille zdrojowe oraz muzeum transportu.
W Rajeckich Teplicach urodził się Jozef Pekara – rzeźbiarz i artysta. Pekara jest autorem ruchomej drewnianej słowackiej szopki bożonarodzeniowej. 15 minut jazdy dzieli nas od Rajeckiej Leśnej. To właśnie tu znajduje się prawdopodobnie największa tego typu ruchoma konstrukcja na świecie.
Szopka ma nie tylko wymiar sakralny. Przedstawia również najciekawsze obiekty zabytkowe na Słowacji.
Z pewnością warto tu zajrzeć i zobaczyć kunsztownie i niezwykle precyzyjnie wykonane przez kilkanaście lat dzieło Jozefa Pekary.