S – SUPRAŚL
Osobliwości Podlasia
Miasteczko w woj. podlaskim (5 tys. mieszkańców), 15 km na północny wschód od Białegostoku. Kwintesencja Podlasia. Supraśl został założony przez prawosławnych mnichów w XVI w. Najpierw powstała drewniana cerkiew, a następnie męski monastyr Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa. Dzisiaj to interesujący kompleks sakralny z Pałacem Archimandrytów, w którym mieści się Muzeum Ikon. Tradycja, kultura i przyroda to największe atuty tego miejsca. Można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tu z początkiem XX wieku. Imponująco prezentuje się secesyjny Pałac Buchholtzów. Warto zawadzić spojrzeniem na drewniane Domy Tkaczy.
Supraśl to też znakomite miejsce do rekreacji. Bulwary nad rzeką Supraśl to nowoczesny deptak ze świetną infrastrukturą (m.in. kąpielisko, siłownia, ścieżki rowerowe, boiska specjalistyczne, minigolf itd.). Do obsługi turystów przygotowano kajaki i specjalne tratwy. Dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi Supraśl otrzymał statut uzdrowiska. Tu znajduje się siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Warto ruszyć w głąb puszczy, zwłaszcza do najstarszego Rezerwatu „Budzisk”. Brnąc przez bagna i torfowiska możemy poznać bogatą florę i faunę.
Po leśnym spacerze koniecznie należy spróbować specjałów kuchni tatarskiej. W Supraślu odbywają się mistrzostwa świata w pieczeniu kiszki i babki ziemniaczanej. Można spróbować kobate, sebzeli czy dżantyka. Sporym uznaniem wśród turystów cieszy się Restauracja Przysmaki Tatarskie.
Po uczcie dla ciała należy się uczta dla ducha. Z pewnością możemy ją urzeczywistnić odwiedzając eksperymentalny Teatr Wierszalin. Supraśl jest nazywany „podlaskim Hollywood”. Nagrywane były tu sceny m. in. do filmu „U Pana Boga…”. Z uwagi na fakt, że nie dotarł tu jeszcze zgiełk cywilizacji śpieszmy z wizytą do Supraśla.