L – LIPNICA MUROWANA
Imponujące palmy wielkanocne
Wieś w centralnej części Małopolski, licząca niespełna tysiąc mieszkańców. Lipnica została założona w średniowieczu. W XIV w. powstał gród, który uzyskał prawa miejskie nadane przez króla Władysława Łokietka. Ogromną rolę w życiu miasta odgrywały targi i jarmarki. Nie inaczej było w Lipnicy. Miejscowa ludność trudniła się głównie garncarstwem i wyrobem skór. O Lipnicy zrobiło się głośno z uwagi na działalność miejscowego kaznodziei z zakonu oo. Bernardynów – Szymona. Niestrudzenie otaczał opieką mieszkańców Lipnicy, kiedy Małopolska zmagała się z epidemią cholery. On sam jednak przegrał walkę z epidemią. Po śmierci Szymona odnotowano ponad 300 uzdrowień.

Dzisiaj św. Szymon z Lipnicy jest patronem miejscowości, a relikwie świętego znajdują się w kościele pod jego wezwaniem. Lipnica stanowi przykład zabudowy średniowiecznej osady, zbudowanej wokół dużego rynku (60m x 55m). Nieopodal rynku znajdują się godne uwagi obiekty sakralne: kościół św. Andrzeja oraz drewniany, z bardzo ciekawą średniowieczną polichromią, kościół św. Leonarda.

Lipnica Murowana jest jednak znana przede wszystkim z Konkursu Palm Wielkanocnych. W tym roku miałem przyjemność uczestniczyć w uroczystościach związanych z jubileuszową, bo 60 edycją konkursu. Widok 30 metrowych palm na lipnickim rynku, wokół którego pełno straganów z przeróżnymi smakołykami, interesującym rękodziełem, z pewnością może inspirować. Każdą palmę wielkanocną należy postawić pionowo siłą ludzkich mięśni. Złamanie się palmy dyskwalifikuje uczestnika. Rekordowa palma, wykonana przez Zbigniewa Urbańskiego, przekracza 36 metrów wysokości. Folklor ludowy eksponuje się również poprzez występy zespołów regionalnych. Lipnica Murowana to jedno z niewielu miejsc, gdzie z należytą estymą kultywuje się tradycje i zwyczaje ludowe.
