A – AHLBECK
Cesarskie uzdrowisko
Dzielnica gminy Heringsdorf, w północno – wschodnich Niemczech, na wyspie Uznam. Oddalone od polskiej granicy, raptem pół godziny spacerem leśnym traktem, dawne uzdrowisko cesarskie, zachwyca wyjątkową urodą. Infrastruktura kąpieliskowa zapoczątkowana została już w połowie XIX w. Czterokilometrowa plaża stanowiła istny raj dla królewskich oraz cesarskich rodzin. Częstymi bywalcami kurortu byli władcy Prus oraz Austro – Węgier. Wille nawiązujące do renesansu, baroku oraz secesji prezentują się imponująco. Zabytkowe budynki przenoszą nas w nieco bajkowy świat. Pełno tu wieżyczek i malowniczych tarasów. Znajdziemy też kameralne domki letniskowe.
Na początku XX w. gmina została mianowana jako Seebad Ahlbeck (kąpielisko Ahlbeck). Ogromną popularnością wśród turystów cieszy się molo, długie na 280 m. w głąb morza, z końca XIX w. (najstarsze w Niemczech).
Na placu przed wejściem na molo znajduje się secesyjny zegar zdobiony girlandami.
Równie efektownie prezentuje się pawilon z restauracją na molo.
Spacerując plażą napawaliśmy się widokiem koszy plażowych w stylu retro.
Na palcach jednej ręki można policzyć ilość napotkanych przez nas parawanów plażowych (w przeciwieństwie do pobliskiego Świnoujścia). W dniu Św. Walentego w okolicach molo odbywają się kąpiele morsów. W Ahlbeck znajdują się również Termy Bałtyckie, składające się z sześciu basenów, z temperaturą wody powyżej 30 stopni. Dzisiaj Ahlbeck w dalszym ciągu jest ekskluzywnym kurortem, jednakże (na całe szczęście) z infrastrukturą dostępną dla gości o różnym stopniu zamożności