T – TRZEBNICA
Święta Jadwiga i koty
Miasto powiatowe na Dolnym Śląsku (13 tys. mieszkańców) oddalone pół godziny jazdy samochodem na północ od Wrocławia. Trzebnica znana jest przede wszystkim z sanktuarium św. Jadwigi i miejsca pochówku patronki Śląska.
Klasztor w Trzebnicy założył mąż Jadwigi – śląski książę Henryk Brodaty w 1202 r. Rok później z niemieckiego Bambergu sprowadzono Cysterki. To był pierwszy żeński zakon na ziemiach polskich. Po kilku kolejnych latach do zakonu dołączyła właśnie Jadwiga ślubując wierność regułom benedyktyńskim.
Do końca życia Jadwiga gorliwie spędzała czas na wielogodzinnych modlitwach oraz na prowadzeniu działalności dobroczynnej, pomocy ubogim, chorym i trędowatym. Dzisiaj klasztorem opiekują się siostry Boromeuszki.
W podziemiach pięknej barokowej Bazyliki św. Jadwigi i św. Bartłomieja znajduje się grób świętej oraz jej męża. Wewnątrz zwracamy uwagę na rokokowe ołtarze z XVIII w.
Do bazyliki przylega muzeum klasztorne z małą kawiarenką. Osoby zainteresowane szczegółowym życiem św. Jadwigi powinny przespacerować się ścieżką turystyczną utworzoną na cześć patronki miasta. Krótsza trasa zlokalizowana jest wokół placu pielgrzymkowego. Dłuższa pętla natomiast przebiega przez malownicze wzgórza trzebnickie – tzw. „Kocie Góry”. Punktem kulminacyjnym jest Winna Góra (znana też jako Kocia Góra) – 219 m n.p.m. U jej podnóża odkryto najstarsze ślady egzystowania człowieka w Polsce (homo erectus). Można zobaczyć je w muzeum mieszczącym się w Ratuszu.
Zmierzamy tam specjalnym traktem – Kocim szlakiem. Oprócz św. Jadwigi to właśnie koty są drugim symbolem Trzebnicy. Figurki czworonożnych futrzaków zamontowano w całym mieście. Kociogórek i Lubuszka – to najstarsze para kotów.
Rzeźby odnajdujemy na trzebnickim rynku. Na tle eklektycznego XIX w. ratusza z wysoką wieżą nakrytą ostrosłupowym hełmem prezentują się ciekawie, jednak dość skromnie.
W bliskiej odległości od rynku zlokalizowany jest neogotycki kościół p.w. św. Piotra i Pawła.
Na naszej kociej trasie napotkaliśmy ponadto Mruczysława, Trzebniczka, czy Diabetesa.
Na południowy wschód od centrum znajdują się rzeźby Stawcia, czy usytuowanego przy parku wodnym Aquariusa. To popularne miejsca rekreacji w Trzebnicy. Dużym powodzeniem cieszą się Stawy Trzebnickie z tężniami i dawną zabudową zdrojową. Przedwojenne sanatorium znajduje się w Lesie Bukowym. Park stanowi świetną przestrzeń do spacerów i innych aktywności na świeżym powietrzu.