D – DRUSKIENNIKI
Malownicze uzdrowisko nad Niemnem
Niewielkie miasteczko na południu Litwy w pobliżu granicy z Białorusią, położone ok. 50 km na wschód od przejścia granicznego w Ogrodnikach (17 tys. mieszkańców). Druskienniki to popularne uzdrowisko na Litwie. Status miejscowości leczniczej uzyskały na mocy dekretu Stanisława Augusta Poniatowskiego z drugiej połowy XVIII w. Występują tu liczne źródła mineralne i centrum balneologiczne. W uzdrowisku znajduje się aż 9 sanatoriów. Miasteczko cieszy się również sporym zainteresowaniem ze względu na malowniczą lokalizację nad Niemnem, ciekawą infrastrukturę sportowo – rekreacyjną oraz zabytki historyczne. Uzdrowisko spopularyzował Józef Piłsudski, który często spędzał tu urlop.
Do Druskiennik wybraliśmy się z Augustowa w chłodny letni dzień. Poza spacerkiem po parku zdrojowym, głównym celem naszej wycieczki był relaks w największym aquaparku na Litwie. Różnorodność atrakcji wodnych może przytłaczać.
Kompleks oferuje szereg atrakcji dla małych i dużych – baseny, zjeżdżalnie, sauny, jacuzzi i wiele programów łaźniowych. Trochę żałuję, że nie miałem odwagi zjechać najdłuższą 140 metrową zjeżdżalnią – Ekstremalus… Sporą atrakcją dla turystów jest całoroczne centrum sportów zimowych SNOW ARENA. Można dostać się tam kolejką gondolową, której dolna stacja znajduje się tuż obok aquaparku.
Przeprawa kolejką nad Niemnem gwarantuje wspaniałą panoramę na uzdrowisko, zakola rzeki oraz znajdujące się na północny wschód od Druskiennik kompleksy leśne Dzukijskiego Parku Narodowego. SNOW ARENA oferuje kilka całorocznych tras zjazdowych o łącznej długości 1100 m. Jedna z tras należy do najdłuższych całorocznych tras narciarskich w Europie, mieszczących się pod dachem. Nieopodal znajduje się park linowy. Główną atrakcją jest tu przejazd tyrolką w poprzek największej rzeki Litwy. Spacer po parku zdrojowym pozytywnie nastraja.
Podziwiamy drewnianą zabudową willową z przełomu XIX i XX w. Szczególnie godne uwagi są wille: Maur, Imperial, czy Willa Kiersnowskich.
Dzieci upodobały sobie Muzyczną Fontannę oraz „Domek do góry nogami”.
Naszą uwagę koncentrujemy także na obiektach sakralnych. Malowana na niebiesko drewniana Cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” z XIX w. jest bogato zdobiona pilastrami.
Wewnątrz znajduje się oryginalny ikonostas oraz wizerunek Matki Bożej na suficie. Warto zajrzeć również do neogotyckiego Kościoła Matki Bożej Szkaplerznej. W Druskiennikach znajdziemy liczne źródła wody mineralnej (Beauty, Rasa, Dzūkija i inne). Źródła są zasolone (lit. druska oznacza sól). Przy miejskim bulwarze znajduje się przystań stateczków białej floty po rzece Niemen.
Atrakcją miejscowości jest Muzeum Sękacza. Można podziwiać w nim największy na świecie (wpisany do księgi rekordów Guinessa) sękacz mierzący blisko 4 metry. Po długim spacerze docieramy do znajdującej się przy jeziorze Druskonis Etno Dvaras Druskininkai. Restauracja słynie z wyśmienitej kuchni litewskiej. Delektujemy się chłodnikiem oraz zeppelinami. Warto wybrać się do znajdującego się 10 km od Druskiennik Parku Grūtas. To prawdziwy skansen rzeźb i pomników polityków radzieckich i komunistycznych. Po odzyskaniu niepodległości przez Litwę pomniki radzieckich przywódców były niszczone i usuwane. Duża część z nich została ulokowana w parku. W pawilonach wystawienniczych zgromadzono ekspozycje z czasów socrealizmu. Wśród 86 rzeźb radzieckich znajdziemy m.in. pomniki Lenina i Stalina. Druskienniki to wciąż mało popularny kurort zdrojowy na Litwie wśród Polaków. Warto tu spędzić przynajmniej jeden dzień.