K – KRUSZWICA
Tam, gdzie myszy zjadły Popiela
Miasto w zachodniej części Kujaw (9 tys. mieszkańców). Kruszwica znajduje się na Szlaku Piastowskim.
Nie sposób jej ominąć podróżując trasą pierwszych władców Polski. Kruszwicę znamy głównie z lekcji historii i legend o złym królu Popiele, którego myszy zjadły.
Istnieje kilka wersji słynnej opowiastki. Jej źródeł należy szukać w kronikach. U Galla Anonima władcą Polan (lub Goplan) był Pąpiel. Wincenty Kadłubek natomiast wspomina Pompilusa jako władcę. Pewne jest to, że Popiel był protoplastą dynastii Piastów. Historyjka jednak nie wydarzyła się w Mysiej Wieży w Kruszwicy.
32 metrowa ośmioboczna wieża jest bowiem pozostałością zamku obronnego zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego o wiele później niż żył władca Polan, bo w połowie XIV w.
Zamek kilkakrotnie był przebudowany. Ostatecznie został zniszczony przez Szwedów. Do dzisiaj oprócz zrewitalizowanej wieży z całego kompleksu zachowały się jedynie niewielkie fragmenty murów obronnych. Legend związanych z Kruszwicą jest znacznie więcej. Historia o Piaście Kołodzieju, którego piwo w beczce zdaje się nie kończyć to jedna z moich ulubionych opowiastek 🙂
Wewnątrz wieży dociekamy szczegółów popularnych legend przedstawionych w formie komiksów.
Mysia Wieża urokliwie jest zlokalizowana przy jeziorze Gopło – największym na Kujawach. Wzdłuż brzegów jeziora utworzono Nadgoplański Park Tysiąclecia.
Ten malowniczy akwen stał się inspiracją dla wielu pisarzy. Gopło pojawia się w „Balladynie” Słowackiego, czy „Starej Baśni” Kraszewskiego. Za wieżą rozciąga się niewielki Półwysep Rzępowski, który dzieli Gopło niemal symetrycznie.
Na końcu cypla znajduje się plaża. Można również skorzystać z oferty żeglugowej stateczku wycieczkowego „Rusałka”. Na wodach jeziora odbywają się zawody wioślarskie. Panorama na jedno z najdłuższych jezior w Polsce z perspektywy wieży jest warta wspinaczki po schodach.
Po zejściu zajrzeliśmy jeszcze do lochów dawnego zamku. Przywędrowaliśmy do centrum. Rynek w Kruszwicy usytuowany jest tuż przy ruchliwej DK 62. Zbyt duże natężenie tu ruchu. Krótko pospacerowaliśmy jedynie do kościółka p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i wróciliśmy w bardziej urokliwe tereny wokół jeziora. Naszym celem jest teraz romańska kolegiata p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Świątynia powstała w pierwszej połowie XII w. Wprawdzie na przestrzeni dziejów kilka razy została przebudowana, mimo to znakomicie oddaje klimat sztuki romańskiej.
Kolegiatę charakteryzują surowe wnętrza, grube mury, romańskie łuki i prezbiterium zakończone półkolistą absydą. Ascetyczne wnętrza przyozdabiają jedynie ołtarz i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Świętego Krzyża.
Kruszwica to interesujące miasto przepełnione legendami, doskonały punkt wypadowy na rekonesans trasy po Szlaku Piastowskim.