N – NOWY WIŚNICZ
Inspiracje dla malarzy z zamkiem w tle
Małe miasteczko w województwie małopolskim liczące niespełna 3 tys. mieszkańców, zlokalizowane 50 km na południowy wschód od Krakowa. Ta niedoceniana przez wielu miejscowość często jest pomijana podczas podróży po Małopolsce. Znakiem rozpoznawczym Nowego Wiśnicza jest renesansowy zamek wzniesiony przez ród Kmitów.
Według legendy do budowy zamku zatrudniono jeńców tureckich, którzy próbowali uciec na skonstruowanych przez siebie skrzydłach. Wyczyn oczywiście się nie udał, a w miejscach gdzie spadli ustawiono kamienne kolumny. Zamek ma nieregularny kształt zbudowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem.
Za czasów Stanisława Lubomirskiego przebudowano go w stylu palazzo in fortezza. Rezydencję otaczał park z ogrodami. Korpus zamkowy zwieńczono basztami. Szczególną uwagę turystów przykuwa renesansowa loggia na wewnętrznym dziedzińcu oraz kaplica zamkowa.
Przygotowano również trasy tematyczne: Średniowieczne narzędzia tortur i Trasę Nietoperza. Podczas II wojny światowej Armia Krajowa uwolniła w Nowym Wiśniczu więźniów politycznych przeznaczonych do wywózki do Auschwitz. Tablica pamiątkowa na dziedzińcu wiśnickiego więzienia upamiętnia tamte wydarzenia sprzed lat. Nowy Wiśnicz to miasto malarzy. Nieopodal zamku znajduje się Muzeum Pamiątek po Janie Matejce – „Koryznówka”. Właściciel dworku Leonard Serafiński ożenił się z siostrą naszego wybitnego malarza. Dlatego też Jan Matejko był częstym gościem i regenerował siły w tym miejscu. Architektura podcieniowych domów na wiśnickim rynku stała się dla Matejki idealnym plenerem malarskim. W Nowym Wiśniczu urodził się również inny znany malarz i rysownik – Juliusz Kossak. Artystyczne tradycje kultywuje Liceum plastyczne im. Jana Matejki. Na wiśnickim rynku znajduje się zabytkowa Studnia Miejska. Warto zwrócić także uwagę na XVII w. ratusz oraz barokowy kościół p.w. Wniebowzięcia NMP.
Opuszczamy Nowy Wiśnicz. Udajemy się do Lipnicy Murowanej (więcej na temat Lipnicy znajdziecie tutaj https://www.radekfogel.pl/l/lipnica-murowana/). W połowie drogi między Wiśniczem a Lipnicą znajduje się rezerwat przyrody Kamienie Brodzińskiego. Występują tu interesujące formy skalne.
Największą z nich nazwano Wielki Kamień. Osiąga 10 metrów wysokości i jest długi na 16 metrów. Nazwa związana jest z poetą, historykiem, sentymentalistą – Kazimierzem Brodzińskim. Pośród malowniczych ostańców skalnych szukał on natchnienia do swoich utworów.
Warto tu pospacerować. Od Hotel i Gospoda Pod Kamieniem (bardzo smaczne jedzonko 🙂) to tylko 10 minut niebieskim szlakiem.
Kamienie Brodzińskiego i okolice Lanckorony to dobry pomysł na spacer lub przystanek po drodze. A Nowy Wiśnicz wygląda zjawiskowo!